Meble tapicerowane - rodzaje, konserwacja, obicia i koszt zakupu

Jesteś tutaj:

Meble tapicerowane - rodzaje, konserwacja, obicia i koszt zakupu

4,2/5 (12 ocen)

Meble tapicerowane są tak powszechnie używane, że chyba trudno byłoby znaleźć dom czy mieszkanie, w którym ich nie ma. Doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu, w pokojach, sypialniach, w salonach, nawet w gabinetach i biurach. Na rynku jest tak bogata oferta mebli tapicerowanych, że można wybierać i przebierać, aż trafimy na ten właściwy pod względem stylu, kolorystyki i wzoru obicia. Wstawione do pomieszczenia na pewno wniosą do niego komfort, przytulny wygląd i elegancję.


Rodzaje mebli tapicerowanych


Do mebli, które mają obicia, należą tapczany, wersalki, sofy, narożniki, fotele, pufy, krzesła. Służą do spania, leżenia, siedzenia, a więc jednym słowem do wypoczynku. Dlatego wszystkim tak dobrze się kojarzą :) Ich zadaniem jest zaspokajanie stosownych potrzeb użytkowników, jak i współtworzenie wystroju i nastroju wnętrza, w jakim są ulokowane.

Kupujący meble tapicerowane albo stawiają przede wszystkim na funkcjonalność, albo na walory estetyczne. Jeśli na przykład potrzebują wygodnego tapczanu do sypialni, będą skupiali się przede wszystkim na komforcie, a w drugiej kolejności na jego reprezentacyjności. Natomiast poszukujący odpowiedniej sofy do salonu, więcej uwagi poświęcą  wyglądowi tapicerki, a dopiero w dalszej kolejności jej wygodzie.

Tapicerka może być wykonana z różnych materiałów. Najbardziej ekskluzywne i najdroższe są, oczywiście, meble ze skóry naturalnej. Najpopularniejsze natomiast są meble z szerokiej gamy materiałów obiciowych. Są nimi tkaniny naturalne i sztuczne. Każda z nich powinna cechować się odpowiednią wytrzymałością, odpornością na wycieranie i wilgoć. Ważne jest, aby kolory obicia nie traciły na swojej intensywności, a tkaninę dało się szybko i bez uszczerbku dla jej wyglądu, wyczyścić.


Tkaniny obiciowe bywają rozmaite. Jedni preferują gładkie i jednokolorowe, a inny gustują w ciekawej fakturze i atrakcyjnych, barwnych wzorach. Na przykład meble ze sztruksu świetnie wkomponują się w pokój dziecięcy czy młodzieżowy, a atłas i welur w salonie i gabinecie. W pokojach dziennych i sypialniach najczęściej spotyka się meble z bawełny, żakardu, szenilu czy mikrofazy.

Tapicerka meblowa

Tapicerka meblowa

Sztuka doboru


Wybierając meble tapicerowane do konkretnego wnętrza, należy podejść do tego zadania bardzo starannie. Ze względu na różnorodność ich stylu, jak i wzornictwo i kolorystykę, można pomieszczenie estetycznie wzbogacić, albo nieopatrznie wprowadzić dysonans. Trzeba uważać na odpowiednie połączenie tkanin tapicerki z kolorem ścian, zasłon, abażurów, dywanu lub wykładziny. Powinny również pasować do stylu pozostałych mebli i wyposażenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz