Jak urządzić przedpokój w bloku?

Jesteś tutaj:

Jak urządzić przedpokój w bloku?

3,6/5 (168 ocen)

Przedpokój w mieszkaniu w bloku zazwyczaj jest bardzo mały, a często również nieustawny. Wciśnięty między kilka pokoi, kuchnię, łazienkę i drzwi wejściowe. Nieraz sytuacja okazuje się tak trudna, że już dwie osoby szykujące się do wyjścia mają problem ze swobodnym poruszaniem się w nim. Dlatego funkcjonalne i zarazem estetyczne urządzenie takiego przedpokoju to prawdziwa sztuka. Warto jednak podejść do tego z należytą uwagą, to odwdzięczy się elegancją i komfortem.

Podpowiadamy więc, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów i sprawić, by nawet w małym przedpokoju było wygodnie i elegancko.


Szafa jak mini garderoba


W przedpokoju lubimy mieć pod ręką wierzchnie ubrania i buty. Dlatego w wielu mieszkaniach głównym wyposażeniem w tym pomieszczeniu staje się szafa, najlepiej z drzwiami przesuwnymi dla zaoszczędzenia miejsca. Jeśli jesteśmy szczęśliwcami, zmieści się trzydrzwiowy model i wówczas w szafie, oprócz garderoby i butów wygospodarujemy miejsce na deskę do prasowania, żelazko, czasem też na odkurzacz i inne akcesoria.

Dobrze jest, kiedy i wielkość, i wygląd szafy komponuje się z wystrojem całego przedpokoju. Powinna pasować również do drzwi wejściowych i do pozostałych pomieszczeń. Bardzo źle się dzieje, kiedy wyposażenie przedpokoju wydaje się kwestią przypadku. Szafa nowoczesna, lustro rustykalne, drzwi w stylu lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dywan w stylu góralskim, a lampa w stylu młodzieżowym. Naprawdę czasem spotyka się taki bałagan i pomieszanie. Wówczas, i tak już mały przedpokój, jeszcze bardziej kurczy się pośród chaotycznie dobranych przedmiotów.

Jeśli natomiast z rozwagą zastanowimy się nad wyborem każdego elementu i ustawimy tu tylko to, co jest nam naprawdę niezbędne, a wszystko odpowiednio do siebie pasujące, przedpokój wyda się uporządkowany i dzięki temu bardziej przestronny.


Lustro


Oprócz szafy, jest drugim bardzo ważnym elementem wyposażenia przedpokoju. Korzystamy z niego wielokrotnie każdego dnia. Czeszemy się, dobieramy ubranie i dodatki, sprawdzamy swój wygląd przed wyjściem z domu. Im większe lustro, tym lepiej, ale nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na takie, które obejmuje całą sylwetkę. Najczęściej więc spotykamy tu lustra, w których widać połowę człowieka. Lustro, oprócz oczywistej funkcji, może spełniać też rolę dekoracyjną oraz optycznie powiększać przestrzeń przedpokoju.

Przedpokój w bloku

Przedpokój w bloku

Pozostałe wyposażenie przedpokoju


W małych przedpokojach lepiej jest nie przesadzać z nagromadzeniem zbyt wielu mebli. Umieśćmy tylko to, co naprawdę jest niezbędne. Jeśli mamy szafę i lustro, to ewentualnie można pomyśleć jeszcze o niewielkim stoliku pod lustrem (albo niewielkiej szafce), na którym da się położyć akcesoria takie, jak grzebienie, szczotki, klucze itp. Jeśli wystarczy miejsca, zamocujmy kilka wieszaków i szafkę na buty i kapcie. Niektórzy decydują się na to, by zamiast kilku mebli, ustawić jeden, garderobę, która wyposażona jest w lustro, wieszaki, półki na akcesoria i półki na czapki oraz na buty.


Podłoga i ściany


Na podłogę w małym przedpokoju wybiera się najczęściej panele z drewna, z PVC, parkiet, wykładziny, płytki ceramiczne. Warto postarać się, aby pasowała nie tylko do ścian, mebli i drzwi, ale także do podłóg, jakie są w pozostałych pomieszczeniach. Musi być odpowiednio wytrzymała, gdyż po przedpokoju dużo chodzi się w butach wyjściowych. Najlepiej jest wybrać ciemną podłogę, która w połączeniu z jasnym sufitem i ścianami da efekt większej przestronności.

Ściany przedpokoju, to również bardzo ważna sprawa. Mogą być wykończone na wiele sposobów. Bardzo atrakcyjne są na przykład tynki dekoracyjne, tapety lub fototapety (także te z efektem 3D), panele z drewna, korek, płytki ceramiczne czy ze sztucznego materiału. W małym przedpokoju ściany, jak już zaznaczyliśmy, raczej powinny być w jaśniejszych odcieniach.

Aranżacja przedpokoju

Aranżacja przedpokoju

Oświetlenie


Przedpokoje w bloku bardzo rzadko mają okna. Zazwyczaj są pomieszczeniami umieszczonymi pośrodku mieszkania pomiędzy pokojami, kuchnią i łazienką. Tymczasem ze względu na swoje funkcje, przedpokój wymaga starannego oświetlenia i to nie tylko górnego. Wskazane są również punktowe światła. Można w tym celu wykorzystać tradycyjne kinkiety o nastrojowym świetle lub nowoczesne lampki halogenowe. Jedno na pewno powinno znaleźć się przy lustrze, pozostałe można umieścić nad drzwiami wyjściowymi (gdzie często przychodzi odbierać przesyłki i podpisywać potwierdzenia) oraz przed szafą, aby łatwo było wyszukać właściwe ubranie. Wszystkie lampki (lub reflektorki) powinny mieć ten sam styl i komponować się z całym wystrojem pomieszczenia.


Kształt i wielkość przedpokoju


W mieszkaniach w bloku przedpokoje mają różną wielkość i kształt. Bywają wąskie i długie, kwadratowe, prostokątne lub takie o nieregularnych kształtach (z wnękami). Każdy z nich wymaga trochę innego podejścia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz