Jaką grubość i szerokość blatu wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaką grubość i szerokość blatu wybrać? Podpowiadamy!

3,4/5 (223 ocen)

Każdy z wymiarów blatu kuchennego pełni nieocenioną rolę w zakresie aranżacji wnętrza oraz późniejszej wygody użytkowania. Spośród jakich grubości i szerokości można wybierać?


Nie za cienki


Kuchenny blat musi być wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Trzeba mieć na uwadze, że stawia się na nim nie tylko lekkie garnki czy miski. Wykorzystuje się go także jako podstawę dla mikrofalówki czy robota kuchennego. Producenci mebli podkreślają, że grubość wpływa także na możliwość zamocowania innego kuchennego wyposażenia w postaci zlewozmywaka czy płyty ceramicznej.

Za standardowe rozwiązania przyjmuje się blaty, których grubość nie przekracza 4 cm. Przykładowe grubości zestawiono w tabeli.
 

Grubość

Typ blatu kuchennego

0,6 cm

kompozytowy

 (np. płyta zbudowana  z wodorotlenku glinu, polimetakrylanu metylu i pigmentów)

0,8 cm

Postforming

 (płyta wiórowa laminowana)

1,2 cm

kompozytowy

2,8 cm

Postforming

3,0 cm

kamienny

3,8 cm

drewniany - bambusowy

4,0 cm

drewniany – bukowy lub dębowy

6,0 cm lub większa w przypadku blatów kuchennych wykonywanych na indywidualne zamówienie

kamienny z podklejką

 

Należy zaznaczyć, że najtańsze są blaty kuchenne z laminatu, natomiast najdroższe wykonywane jako kompozytowe. Różnica w cenie może być nawet 18-krotna. Taka rozbieżność wynika nie tylko z odporności na zarysowania czy środki chemiczne, ale również z tzw. bezspoinowego łączenia, które stanowi niewątpliwą zaletę blatów kompozytowych. Brak widocznych łączeń w nowoczesnej kuchni to podstawa zapewnienia swoistego rodzaju spójności przestrzennej.


Nie za wąski


Szerokość blatu kuchennego (podobnie jak i jego wysokość) zasadniczo wpływa na wygodne przygotowywanie posiłków. Aby krojenie czy wałkowanie nie sprawiało trudności blat kuchenny musi mieś co najmniej 60 cm. Nawet w niewielkiej kuchni nie warto rezygnować z tej szerokości. Ciekawą, a zarazem praktyczną propozycją dla użytkowników małych kuchni jest wykonanie dodatkowego, wysuwanego blatu. Jednak  jego obciążenie zazwyczaj nie może być tak duże jak w przypadku blatu podstawowego, ale niewątpliwie zamontowanie dodatkowego blatu znacznie podwyższa komfort użytkowania.

Wymiar szerokości jest ściśle powiązany z głębokością szafek kuchennych. Oddziałują również wymiary zmywarki czy piekarnika. Na rynku dostępne są także blaty o innych szerokościach. W dużych kuchniach zastosowanie znajdują nawet te o szerokości 120 cm. Propozycją pośrednią są blaty o szerokości 80 cm.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz