Krany kuchenne - rodzaje i dobór

Jesteś tutaj:

Krany kuchenne - rodzaje i dobór

3,3/5 (45 ocen)

Kran jest zazwyczaj końcową częścią  instalacji, w której płynie woda, inna ciecz (piwo, wino) lub gaz. Stanowi rodzaj zaworu, który umożliwia wypłynięcie na zewnątrz cieczy lub gazu, ale również w niektórych instalacjach pozwala na przepływanie cieczy lub gazu w wyznaczonym kierunku. Takie zawory wówczas znajdują się nie na końcu, ale na jej drodze (np. słynne kurki gazowe Rosji na Ukrainie). Nas jednak interesują krany do wody, a konkretnie krany kuchenne. I o nich właśnie jest ten artykuł.


Rodzaje kranów


Generalny podział kranów, z jakich korzystamy w domu, dotyczy rozróżnienia między jednouchwytowymi a dwuuchwytowymi. Kiedyś zdecydowana większość baterii miała dwa kurki. Prawy był najczęściej przeznaczony do wylotu wody zimnej, a lewy do ciepłej. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się krany z jednym uchwytem. Pozwalają one  na łatwiejszą regulację temperatury wody. Ponieważ przez taki kran płynie jednocześnie woda i zimna i ciepła, uchwyt nazywany jest mieszaczem, a cała bateria mieszaczowi (lub mieszalnikową).  


Co wpływa na wybór kranu?


Na rynku dostępna jest ogromna różnorodność kształtów, wielkości, stylistyki czy materiałów, z jakich wykonane są krany i całe baterie przeznaczone do kuchni. Wielu osobom ten fakt bardzo utrudnia zadanie, jakim jest wybór najlepszego dla nich kranu kuchennego. Czym więc powinni się kierować nabywając nowy model kranu?

Na pewno przynajmniej kilkoma czynnikami. Do najważniejszych należą:

- typ baterii, jaki może być zamocowany,

- wielkość i rodzaj zlewozmywaka,

- średni wzrost osób, które będą korzystały z kranu,

- styl urządzanej kuchni,

- otwartość na innowacje i udogodnienia,

- zasobność portfela.


Pocieszające jest, że wśród tylu ofert, każdy ma szansę na znalezienie optymalnego dla siebie kranu. Należy jedynie zastosować się przynajmniej do  wyżej wymienionych zasad, by później nie mieć problemów z eksploatacją wybranego modelu.

Kran kuchenny

Kran kuchenny

Czym różnią się krany?


Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami nieraz są ogromne. Wpływają na to zarówno te zasadnicze parametry, jak i drobiazgi związane z zamysłem projektanta. Oto podstawowe kryteria, które decydują o różnorodności oferty kranów kuchennych.

Materiał wykonania – baterie i krany wykonywane są obecnie z różnych materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych należą te ze stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu oraz chromowane. Najtrwalsze są krany wyprodukowane z mosiądzu, a najczęściej wybieranymi okazują się te chromowane.

Uchwyty – generalnie na rynku dostępne są krany z jednym uchwytem oraz z dwoma uchwytami. Pierwsze z nich ‘mieszają’ wodę zimną i ciepłą, a w drugich jeden kurek uwalnia wodę zimną, a drugi ciepłą. W kuchni lepiej sprawdzają się raczej te z pojedynczym uchwytem, najlepiej takim długim, który można w razie konieczności przesunąć na przykład łokciem, kiedy dłonie mamy zajęte trzymanymi naczyniami.

Rodzaj baterii – pod tym względem istotne jest, czy bateria jest ścienna, a więc mocowana na ścianie nad zlewem, czy stojąca (sztorcowa), czyli taka montowana od dołu. Te ostatnie wymagają odpowiedniego otworu (otworów) w zlewie lub blacie obok zlewozmywaka. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz