Krany kuchenne - rodzaje i dobór

Jesteś tutaj:

Krany kuchenne - rodzaje i dobór

3,3/5 (45 ocen)

Wysokość i zasięg rurki wylotowej – najpopularniejsze wciąż rurki łukowe mają średnio 3 – 5 cali wysokości. Te wyższe, czyli od 6 nawet do 10 cali pozwalają na swobodne mycie w zlewie dużych garnków i większego sprzętu kuchennego. Wymagają jednak odpowiednio wysokiego zlewu, aby nie rozpryskiwać wody po kuchni. Rurka wylotowa powinna być dostosowana do rodzaju zlewu, także pod względem liczby jego komór. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest tak zwana wyciągana wylewka, a więc końcówka podobna do prysznica, którą w razie potrzeby można wyciągnąć nawet na pół metra i wygodnie umyć garnek, opłukać warzywa czy owoce.  

Akcesoria – do kranów bardzo często dobiera się różne dodatki, na przykład filtry, perlatory, rozdzielniki gorącej wody i inne.

Styl – wiadomo, że wygląd kranów bywa różny. Niektóre stylizowane są na starodawne lub wręcz zabytkowe, inne, wprost przeciwnie, mają całkowicie nowatorski, nowoczesny designe. Pomiędzy nimi są natomiast te zwykłe, pasujące niemal do każdego typu aranżacji. Należy, oczywiście uważać, by nie dobrać na przykład nowoczesnego typu kranu do rustykalnej kuchni albo na odwrót.

Kran kuchenny

Kran kuchenny

Ciekawe rozwiązania


Ponieważ klienci stają się coraz bardziej wyrafinowani i wygodni, producenci nieustannie poszukują pomysłów na nowatorskie rozwiązania. Nie zawsze są one trafione, ale wiele z nich znajduje zainteresowanie. Oto kilka tego typu propozycji:

- Krany z przyciskiem, który po uruchomieniu zmniejszając ciśnienie wody przełącza go w oszczędny tryb.

- Długie krany (z ruchomą wylewką), które dają możliwość dowolnego nimi manipulowania i na przykład wygodniej umyć warzywa, owoce czy większe garnki.


- Kran, z którego płynie wrzątek. Co za oszczędność czasu. Zamiast odczekać choćby chwilę na zagotowanie się wody w czajniku, wystarczy odkręcić kran i zalać herbatę, kawę lub nastawić ziemniaki albo inne danie do dalszego gotowania.
- Krany dotykowe to również nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że praca w kuchni jest wygodniejsza i w dodatku pozwala na mniejsze zużycie wody. Nie ma w nich kurka do odkręcania, a żeby uruchomić strumień wody, wystarczy dotknąć kranu.

- Krany z regulowaną wysokością wylewki przydają się najczęściej tam, gdzie zlewozmywak znajduje się pod oknem. Aby móc je swobodnie otwierać i zamykać, wystarczy obniżyć wysokość wylewki, a potem podnieść ją z powrotem na wygodną dla użytkownika wysokość.

Kran kuchenny

Kran kuchenny

Ceny kranów kuchennych


Przy tak szerokiej gamie produktów, oczywistym jest, że rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Ale to chyba bardzo dobrze. Dzięki temu na znalezienie czegoś na własny użytek mają i ci zamożniejsi, i ci o skromniejszym portfelu. Tu znajdziecie Państwo tylko przykładowe ceny wybranych produktów.

- z dwoma uchwytami – 70 – 600 zł

- jednouchwytowe – 60 – 800 zł

- ścienne – 70 – 500 zł

- stojące (sztorcowe) – 60 – 800 zł
 

Koniecznie zobacz