Zlewozmywak jedno i dwukomorowy - który wybrać?

Jesteś tutaj:

Zlewozmywak jedno i dwukomorowy - który wybrać?

2,9/5 (19 ocen)

Wybierając zlewozmywaki musimy rozważyć kilka ważnych czynników, wielkość, kształt, materiał wykonania, sposób montażu. Wiele osób zaczyna od tego, ile komór powinien mieć ich nowy zlewozmywak. Najczęściej klienci decydują się na zlewozmywaki jednokomorowe i dwukomorowe. Dlatego te dwa typy omawiamy z nadzieją, że choć trochę pomożemy Państwu w podjęciu decyzji.


Zlewozmywaki jednokomorowe


Nie jest prawdą, że tego typu zlewozmywaki są wybierane jedynie z konieczności do małych kuchni, gdzie liczyć się każdy centymetr przestrzeni. Jednokomorowe zlewozmywaki można z powodzeniem stosować także w dużych kuchniach. Kryterium, jakim dziś częściej kierują się klienci, to liczba domowników oraz wyposażenie w zmywarkę. Jeśli rodzina nie jest duża, a z brudnymi naczyniami radzi sobie zmywarka, to nie ma konieczności kupowania dużego zlewozmywaka. Jednokomorowy lub jednokomorowy z ociekaczem wystarczy.

Należy pamiętać, by zlewozmywaki wybierać razem z szafkami, na których mają zostać zamontowane. Także istotną rzeczą jest blat, jakim będą przykryte kuchenne meble, gdyż zlewy wymagają wycięcia odpowiedniej wielkości otworów. Szczególnym wyzwaniem pod tym względem są blaty kamienne i kompozytowe.

Na szczęście producenci zlewozmywaków starają się, jak mogą, ułatwić dopasowanie swoich produktów do standardowych mebli i wyposażenia kuchennego. Dlatego wiele modeli bez większego problemu dopasuje się do szafek o wymiarach 40, 45, 60 czy 90 cm).


Natomiast jeśli ktoś zamierza urządzić niebanalną i oryginalna kuchnię, powinien zdecydować się na wybór mebli na wymiar. Wówczas firma, które się tym zajmie, dopasuje szafkę do każdego rodzaju zlewozmywaka, więc nie będzie potrzeby ograniczania się podczas jego wyboru.

Zlewozmywak jednokomorowy

Zlewozmywak jednokomorowy

Kształty i kolory


Choć w naszych kuchniach wciąż dominują zlewozmywaki kwadratowe, to coraz chętniej nabywamy także i te o niekonwencjonalnych kształtach, a więc okrągłe, owalne, o kształcie trapezu, litery ‘L’ i te całkiem nietypowe.

Kolory zlewozmywaków zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego są wykonane. Najmniej opcji mają zlewozmywaki ze stali nierdzewnej. Za to te z ceramiki czy emalii mają już dość bogate warianty kolorystyczne. Wśród nich można znaleźć białe, kremowe, waniliowe, jaśminowe, jasno szare, jasno niebieskie, czarne i inne.

Wybierając kształt trzeba się zastanowić, czy będzie pasował do ogólnej stylistyki i wystroju całej kuchni.

Zlewozmywak z dwoma oddzielnymi komorami

Zlewozmywak z dwoma oddzielnymi komorami

Zlewozmywaki dwukomorowe


Większe warianty zlewozmywaków, a więc także te dwukomorowe, wybierane są do kuchni, gdzie jest dużo miejsca. Także tam, gdzie nie korzysta się ze zmywarki, a codziennie zbiera się sporo naczyń do zmywania. Dwie komory pozwalają na łatwiejsze i szybsze uporanie się z brudnymi statkami. W jednej komorze zazwyczaj zmywa się je a w drugiej płucze. Czasem potrzebne jest oddzielenie w zlewie naczyń od jarzyn czy owoców, które chcemy umyć lub opłukać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz