Dobieramy kuchenne płytki ścienne

Jesteś tutaj:

Dobieramy kuchenne płytki ścienne

3,5/5 (19 ocen)

Ściany w kuchni wymagają szczególnej uwagi. Zwłaszcza te, które znajdują się w bezpośredniej bliskości miejsc, gdzie przygotowywane są posiłki. Narażone są bowiem na chlapanie, pryskanie, osiadanie oparów. Dlatego najczęstszym rozwiązaniem jest tutaj zabezpieczanie ich odpowiednimi płytkami, które w łatwy sposób dają się myć i łatwo utrzymywać w czystości. Takie płytki, oprócz swojej funkcjonalności, powinny również być elementem dekoracyjnym w kuchni. Jak połączyć te dwa zadania? Zobaczmy.


Płytki do kuchni – rodzaje


Płytki do tego pomieszczenia muszą mieć szczególne właściwości, o czym doskonale zdają sobie sprawę producenci. Dlatego na szczęście na rynku mamy dużą ofertę różnego rodzaju płytek, które mogą być wykorzystywane w kuchni. Do najczęściej stosowanych należą:

- Płytki ceramiczne – powszechnie spotykane, ponieważ są dekoracyjne, odporne na wilgoć, niepalne i dają się łatwo czyścić.  W kuchni najlepiej jest wykorzystać glazurę, która pokryta jest grubszą, niż normalnie, warstwą szkliwa.

- Płytki bezfugowe – a właściwie cała technologia klejenia płytek na „na styk”, zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem. Jest ona możliwa tylko na płytkach rektyfikowanych (krawędzie są mechanicznie frezowane). Dzięki tej technologii powstają okładziny ceramiczne tworzące efekt jednorodnej płaszczyzny, którą znacznie łatwiej utrzymać w czystości, niż taką z fugami.

- Mozaikamozaiki z drobnych elementów łączone są w plastry, które można w prosty sposób mocować na ścianach. Stają się coraz modniejszym rozwiązaniem. Nic dziwnego, są praktyczne i niezwykle dekoracyjne.

- Kamień – ten sposób na ściany w kuchni uznawany jest za ekskluzywny. To z powodu kosztów. Na ściany używa się najczęściej szlifowanego granitu w formie kamiennych płyt lub drobnej mozaiki.  Ma te zalety, że nie wchłania wilgoci ani tłuszczu, jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz na niskie i wysokie temperatury. Nie bez znaczenia jest również czynnik dekoracyjny.

Glazura kuchenna

Glazura kuchenna

Styl kuchni a płytki


Stylów aranżacji kuchni jest wiele. Jeśli chcemy zachować w tym pomieszczeniu harmonię, całe jego wyposażenie powinno ze sobą współgrać, także płytki. Dobierzmy je stylem, wielkością i kolorystyką. Najlepiej – oczywiście – to zadanie wykona projektant wnętrz, ale sami również mamy szansę na efektowne rozwiązania. Oto kilka podpowiedzi:

- Kolorystyka – klasyką jest tu biel, a także inne jasne kolory, które zawsze optycznie dodają pomieszczeniu przestrzeni i światła. Zdecydowane kolory mogą natomiast odciągać od czegoś uwagę lub wręcz przeciwnie, wyakcentować wybrane miejsca, meble itp. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz