Wanny narożne - kształt, materiał wykonania i zakup

Jesteś tutaj:

Wanny narożne - kształt, materiał wykonania i zakup

3,4/5 (18 ocen)

Niektórzy decydują się na ten typ wanny ze względu na małą powierzchnię łazienki, a inni ponieważ właśnie taka im się podoba lub odpowiada ich potrzebom. Wszystko dlatego, że wanny narożne świetnie funkcjonują i spełniają swoją rolę w każdej łazience, dużej i małej. Ich kształt jest wygodny dla większości osób. Można w nich i siedzieć i leżeć, a także brać prysznic na stojąco. Dlatego rozważając wybór nowej wanny do łazienki, warto zastanowić się nad modelem narożnym.


Kwestia kształtu


Wanny narożne występują w dwóch wariantach, symetrycznym i asymetrycznym. Pierwsze z nich to takie, które mają oba boki tej samej długości, asymetryczne maja jeden bok dłuższy, a drugi krótszy i występują w opcji prawej i lewej. Wanny symetryczne lepiej sprawdzają się w większych łazienkach, gdzie nie trzeba oszczędzać miejsca. Bywają czasem tak duże, że zmieści się w nich kilka osób, ale najchętniej nabywane są jedno lub dwuosobowe. Wanny asymetryczne to modele chętnie wybierane do mniejszych łazienek.

Wanny narożne symetryczne mają rozmiary, które mieszczą się w przedziale od 120x120 cm do 175 x175 cm. Natomiast wanny narożne niesymetryczne mogą mieć od 140 x 75 cm do 160 x100 cm. Zanim się wybierze jedną z nich, trzeba się dobrze zastanowić, w jakim miejscu zostanie postawiona, a więc, czy bardziej będzie pasowała lewa czy prawa oraz dobrać odpowiedni rozmiar.

Wanna narożna

Wanna narożna

Materiał, z jakiego wykonana jest wanna


Nowoczesne wanny produkowane są z kilku najczęściej używanych materiałów. Najbardziej popularne okazują się te ze stali emaliowanej, z akrylu i quarylu, ale można również spotkać wanny z drewna i kamienia naturalnego. Każda z nich ma inne właściwości.

- Wanny ze stali emaliowanej – ich powłoka jest bardzo trwała, odporna na środki chemiczne. Mogą być wyposażone w antypoślizgowe dno. Minusem jest fakt, iż są zimne i nieprzyjemne w dotyku, a woda w nich dość szybko stygnie.

- Wanny akrylowe – najczęściej wybierane modele. Można wybierać w bogatej gamie rozmiarów, kolorów i kształtów. Zwłaszcza te ostatnie bywają dość ciekawe, bo mogą to być wanny kilkuosobowe i na przykład w kształcie serca. Ich konstrukcja jest dość lekka, wlewająca się do nich woda nie hałasuje, a powierzchnia jest miła w dotyku. Mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, dno antypoślizgowe, wyprofilowane siedzisko, podłokietniki, uchwyty czy półki na kosmetyki.


- Wanny z quarylu – jest to nowoczesny materiał powstający z akrylu i kwarcu. Wanny z quarylu cechują się sztywnością, trwałością, bogatą kolorystyką. Mogą mieć wyprofilowane wnętrze i dodatkowego wyposażenie. Wciąż jednak są mniej popularne od wcześniej wymienionych, gdyż ich cena jest znacznie od nich wyższa. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz