Wymiary, kształty i rodzaje umywalek oraz muszli klozetowych

Jesteś tutaj:

Wymiary, kształty i rodzaje umywalek oraz muszli klozetowych

3,2/5 (167 ocen)

Do nowoczesnych łazienek coraz częściej wkracza moda na oryginalne, a przy tym komfortowe, urządzenia sanitarne. Dotyczy to również umywalek i muszli klozetowych. Czas niemal identycznych modeli w każdym domu i mieszkaniu minął bezpowrotnie. I bardzo dobrze! Dziś mamy ogromny wybór kształtów, wielkości oraz materiału, z jakiego są produkowane. Pozwala to na kreowanie niepowtarzalnych łazienek. W tym artykule przyjrzymy się, jakie rozmiary oraz jaki kształt mają współczesne umywalki i muszle klozetowe.  


Kształty umywalek


Jak już wspomnieliśmy, era jednolitych urządzeń sanitarnych minęła bezpowrotnie. Obecnie producenci wręcz prześcigają się w projektowaniu i wypuszczaniu na rynek modeli, jakich jeszcze nie było. Także klienci chętnie nabywają umywalki, wanny, kabiny i muszle klozetowe o oryginalnych kształtach czy kolorach i często o dość specyficznych rozmiarach. Z tego powodu trudno jest dziś ustalić standaryzację wielkości i formy tych urządzeń. Mimo wszystko jednak spróbujemy to jakoś uporządkować.

Co do kształtu nowoczesnych umywalek łazienkowych, to ogólnie rzecz ujmując, bywają okrągłe, kwadratowe, prostokątne, półkoliste, narożne, asymetryczne, podwójne oraz takie o zupełnie nietypowych formach (muszli, liścia, kwiatu itp.). Wciąż jeszcze najczęściej wykorzystywanymi są te klasyczne, a więc opływowe z zaokrąglonymi narożnikami.

Przeglądając ofertę producentów lub oglądając aranżacje różnych projektantów, zachwyca bogata rozmaitość pomysłów na ceramikę łazienkową. Dzięki takim niebanalnym i unikatowym modelom umywalek, łazienki zyskują nie tylko na komforcie i funkcjonalności, ale przede wszystkim na wyszukanej estetyce. Pojawiają się w nich umywalki w kształcie misek, półmisków, filiżanek oraz ciekawych form, dla których często inspiracją była natura. Jeśli te kształty dodatkowo zaklęte są w atrakcyjne materiały, a więc w kamień, szkło, drewno, metal, ceramikę, to nader często mamy do czynienia nie tylko z wyjątkowym modelem umywalki, ale niemal dziełem sztuki.

Łazienka z dopasowaną muszlą do umywalki

Łazienka z dopasowaną muszlą do umywalki

Wymiary umywalek


Z powodu pojawiania się umywalek o tak nietypowych formach, także ich wymiary okazują się trudne do okiełznania. Żeby to jednak jakoś sklasyfikować i mieć szansę na zakupienie umywalki, która swoimi gabarytami będzie pasowała do wyznaczonego miejsca, na rynku funkcjonują umowne, orientacyjne wymiary.

Standardowe typy to:

- dla małych umywalek, które przeznaczone są do niewielkich toalet i łazienek, przeciętne wymiary to szerokość 35 lub 40 cm,

- dla średnich, a więc tych najczęściej spotykanych w naszych łazienkach, jest to szerokość 45, 50, 55, 60 cm,

- dla dużych umywalek, które przeznaczone są do przestronnych łazienek, szerokość może wynosić 100, a maksymalnie 150 cm.

Jest jeszcze kwestia głębokości umywalek, która rozumiana jest nie w tradycyjnym znaczeniu, a więc z góry na dół, ale jako odległość od przedniej krawędzi do tylnej (zazwyczaj tej przy ścianie) mieści się pomiędzy 25 a 60 cm. Głębokości misy umywalek (z góry na dół) zazwyczaj mieszczą się między 12 a 15 cm.


Ceny umywalek


Ze względu na bogactwo form i wielkości, a także rozmaitych materiałów, z jakich produkowane są współczesne umywalki, ich ceny bywają bardzo zróżnicowane. Jeśli mamy podać jakiekolwiek widełki cenowe, to można jedynie określić, że obecnie za umywalkę do łazienki zapłacimy od 90 do 10.000 zł. W przypadku bardzo nietypowych i ekskluzywnych modeli może to być znacznie większa kwota.

Umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa

Kształty muszli klozetowych


Wbrew pozorom, miski klozetowe, choć bardzo podobne do siebie, mogą się dość różnić między sobą. Profesjonaliści dzielą je według trzech kategorii. Pierwszy podział dotyczy kształtu miski i są tutaj dwa typy: muszle lejowe i muszle z półką. Drugi polega na rozróżnieniu rodzajów sedesów w zależności od rozwiązania odpływu do kanalizacji, gdzie mamy albo odpływ pionowy (nazywany też warszawskim), w którym rura odpływowa umieszczana jest w podłodze oraz odpływ poziomy (nazywany poznańskim), gdzie poziomo usytuowana rura umieszczona jest z tyłu muszli. Trzeci podział związany jest ze sposobem ustawienia. I tak mamy tu muszle, które przykręcane są do podłogi, muszle wiszące montowane do odpowiednich stelaży zawieszonych na ścianach lub zakotwionych w podłodze i obudowanych specjalną ścianką działową. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz