Umywalki łazienkowe - rodzaje, montaż, materiał wykonania i rozmiary

Jesteś tutaj:

Umywalki łazienkowe - rodzaje, montaż, materiał wykonania i rozmiary

3,2/5 (14 ocen)

Umywalka w łazience czy toalecie jest nieodzownym elementem wyposażenia. Każdego dnia jest wykorzystywana wielokrotnie przez wszystkich domowników, a także ewentualnych gości. Jeśli jesteśmy na etapie doboru odpowiedniej umywalki do naszej łazienki, sprawdźmy niezwykle bogatą ofertę na rynku. Różnorodność modeli jest tak ogromna, że można dostać przysłowiowego zawrotu głowy. Aby zwycięsko przejść przez etap dotyczący decyzji, przeanalizujmy własne potrzeby i gust, a potem rozejrzyjmy się za modelem, który będzie w spełniał nasze oczekiwania.


Rodzaje umywalek


Umywalki różnią się wieloma parametrami, wielkością, materiałem wykonania, sposobem montażu, kolorystyką, stylem, przystosowaniem do różnych typów baterii. Dokonamy tu skróconego przeglądu poszczególnych kategorii.

Sposób montażu:

- umywalki wiszące – są to raczej niewielkie modele optymalnie osiągające 50 cm szerokości. Wiesza się je na śrubach montujących. Wykorzystywane są najczęściej w blokach czy kamienicach, gdzie łazienki mają mały metraż, a także w osobnych toaletach.

- wiszące, ale przystosowane do zamontowania na postumencie lub półpostumencie – ze względu na wyposażenie (pod spodem) we wcięty obrys dopasowany do postumentu, mogą być nie tylko powieszone w tradycyjny sposób, ale również oparte na postumencie lub półpostumencie.

- stawiane – tego typu umywalki stawiane są na przykład na specjalnych blatach lub odpowiednich meblach łazienkowych. Są bardzo praktyczne, solidne i zazwyczaj mają ciekawe, nowoczesne formy.

- wpuszczane w blat i podblatowe – mocuje się je w blacie częściowo (blatowe) lub w całości (podblatowe). Zaletą takich modeli jest dużo miejsca wokół umywalki, więc można tam stawiać kosmetyki czy położyć ręczniki. Pod blatem zazwyczaj mieści się szafka, która chowa armaturę i daje dodatkowe miejsce na akcesoria łazienkowe.

- meblowe – dopasowane gabarytami i kształtem do konkretnego mebla, dlatego kupując je najlepiej nabywać całe zestawy, aby potem nie okazało się, że umywalka  np. nie pasuje do szafki.

Umywalka łazienkowa

Umywalka łazienkowa

Materiał wykonania:


- ceramika – wciąż najpopularniejsza w tym asortymencie. Jest to klasyka w łazience. Praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Nowoczesne umywalki ceramiczne mogą mieć dodatkową powłokę zapobiegającą osadzaniu się kamienia i brudu.

- tworzywa sztuczne – najczęściej jest to ABS i akryl. Charakteryzują się lekką konstrukcją przy dużej trwałości. Można je naprawiać w razie uszkodzeń typu zarysowanie.

- granit – ze względu na wyjątkową wytrzymałość tego kamienia, także umywalki są niezwykle trwałe. Dodatkowo są one łatwe w konserwacji i utrzymaniu w czystości. Świetnie komponują się z odpowiednio dobranymi meblami łazienkowymi.

- stal nierdzewna – mogą być z połyskiem lub ze stali szczotkowanej. Uważane są za eleganckie, higieniczne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.

- szkło – staje się coraz modniejsze, zwłaszcza w mieszkaniach i domach urządzanych w stylu nowoczesnym. Umywalki ze szkła mają zazwyczaj bardzo ciekawe kształty i kolory, przez co są niezwykle dekoracyjne i atrakcyjne. Często powleczone są dodatkową powłoką, która zapobiega osadzaniu się kamienia i brudu.

Umywalka łazienkowa

Umywalka łazienkowa

Rozmiary:


- szerokości – standardowe to 45, 50, 55 i 60 cm, ale spotyka się również takie o szerokości 35 cm, aż po 180 cm.

- głębokość – jest to odległość od ściany do rantu umywalki. Powinna zapewniać wygodę i swobodę mycia rąk. Aby to było możliwe, głębokość nie powinna być mniejsza od 40 cm.
Pozostałe kryteria: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz