Malowanie mebli - prosty sposób na wielką odmianę

Jesteś tutaj:

Malowanie mebli - prosty sposób na wielką odmianę

3,1/5 (162 ocen)

Malowanie mebli na wysoki połysk


Jest to o tyle trudny przypadek, że nie zawsze wiadomo, jakich dokładnie składników użyto do wykończenia tego typu mebli. Jeśli jednak zdecydowani jesteśmy samodzielnie je odnowić, trzeba będzie zastosować jeden z wypróbowanych sposobów.

Polakierowane lub pokryte olejną emulsją meble najpierw trzeba wyczyścić gąbką lub ściereczką moczoną w mydlinach z dodatkiem amoniaku (czasem wystarczy woda z płynem do mycia naczyń). Potem jeszcze się je spłukuje i osusza. Jeśli meble pomalowane są farba olejną, pokrywa się cienką warstwą roztworu sody żrącej i po kilku minutach czyści na przykład szczotką ryżową. Potem należy je spłukać i osuszyć. Celem takich zabiegów jest uzyskanie surowego stanu powierzchni mebli. Dopiero wówczas można na nowo pomalować na dowolny kolor.

Oczyszczanie mebli ze starej farby przed malowaniem

Oczyszczanie mebli ze starej farby przed malowaniem

Decoupage – coś dla ludzi z fantazją


Decoupage (pochodzi od fr. ‘decouper’ – wycinać) to technika odnawiania,  która polega ozdabianiu przedmiotów, w tym mebli, za pomocą wzorów wyciętych z papieru lub serwetki papierowej i pokryciu całości kilkoma warstwami lakieru w taki sposób, by wykorzystany motyw wtopił się w lakier i wyglądał, jakby był namalowany.

Obecnie jest to niezwykle modna technika, a ponieważ nie jest bardzo skomplikowana, można ją z powodzeniem stosować we własnym zakresie.


Etapy dekorowania mebli techniką decoupage:

- Oczyszczenie z pozostałości po starej farbie za pomocą papieru ściernego o odpowiedniej ziarnistości.

- Jeśli w meblu pojawią się ubytki, należy je uzupełnić szpachlówką stolarską i odczekać, aż wyschnie.

- Ponownie wyrównujemy powierzchnię drobnym papierem ściernym i przecieramy miękką ściereczką dla przetarcia kurzu.

- Kolejną czynnością jest gruntowanie dwoma warstwami farby akrylowej (dla zwiększenia przyczepności). Jak wyschnie pierwsza warstwa, nakłada się drugą prostopadle wobec pociągnięć pierwszej. Farba może mieć dowolny kolor, który powinien być wcześniej uwzględniony w projekcie.

- Przygotowanie wzorów, ornamentów – można tu wykorzystać gotowe szablony lub wyciąć (wydrzeć) motywy z papierowych serwetek (samej warstwy z nadrukiem).

- Przyklejenie motywów rozcieńczonym z wodą klejem (np. wikolem) i pędzlem do mebla. Oczywiście wcześniej należy precyzyjnie rozplanować ich ułożenie.

- Po wyschnięciu całość pokrywamy przynajmniej dwoma warstwami lakieru.

Jak widać nie jest to ani trudna technika, ani kosztowna. Za to efekty bywają naprawdę spektakularne. Dużo satysfakcji daje też samodzielne odnowienie mebli i innych przedmiotów, do czego zachęcamy.

Odnowiony mebel ogrodowy

Odnowiony mebel ogrodowy

Koszty malowania mebli


Zależą od stopnia zniszczenia, wykorzystanych materiałów oraz od tego, czy wykonujemy zadanie samodzielnie czy oddajemy je w ręce fachowców. Poniżej podajemy ceny najważniejszych materiałów niezbędnych do odnowienia mebli.

- farby akrylowe – 10 – 20 zł

- lakiery – 8 – 100 zł

- lakierobejce – 20 – 250 zł

- bejce – 5 – 180 zł
 

Koniecznie zobacz