Malowanie natryskowe - użyteczne porady

Jesteś tutaj:

Malowanie natryskowe - użyteczne porady

3,1/5 (157 ocen)

- poliuretanowymi,

- krzemianowo-cynkowymi,

- akrylowymi.


Elementy urządzenia służącego do malowania natryskowego


Wbrew pozorom urządzenie do malowania techniką natrysku jest dość rozbudowane i w jego skład wchodzi kilka bardzo ważnych części. Oto one:

- kompresor (sprężarka) – aby móc malować ściany, elewacje itp. konieczny jest kompresor o mocy 1,5KM i zbiornik o pojemności 50 l, do malowania samochodów wymagany jest kompresor o mocy 3 KM i zbiornik o pojemności 100 l,

- aparat natryskowy ssący – jest to zbiornik na farbę pod pistoletem – przydatny jedynie do malowania małych powierzchni,

- aparat natryskowy grawitacyjny -  ten zbiornik z farbą znajduje się w górnej części pistoletu i stosowany jest do poważniejszych prac cięższych typu ściany, duże kadłuby lub pokłady statków,  

- przewód ciśnieniowy łączący pistolet z kompresorem – na drodze tego połączenia znajdują się jeszcze regulator ciśnienia oraz filtr,

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe

Jak się do tego zabrać?


Malowanie natryskowe wymaga pewnej wprawy, ale nawet osoba początkująca korzystając z dobrej instrukcji może sobie dać z tym radę. Kolejność czynności jest następująca:

• Przygotowanie farby – przed otwarciem pojemnika z farba należy nim wstrząsnąć, następnie dostosować lepkość farby do wskazówek producenta, przefiltrować farbę (by usunąć nieczystości) za pomocą specjalnego filtra lub nylonowej pończochy.

• Połączenie pistoletu z kompresorem za pomocą giętkiego przewodu ciśnieniowego. Przyłączyć także regulator ciśnienia oraz wyregulować ciśnienie (3 bary).

• Napełnić zbiornik przefiltrowaną farbą. Najlepiej, aby ilość farby była wystarczająca na pokrycie całej powierzchni i nie trzeba było przerywać pracy.

• Kontrola strumienia - próba na przykład na kawałku kartonu.

• Wyregulowanie pistoletu - uregulowanie zaworu dopływu powietrza (strumień okrągły lub strumień płaski). Czasem konieczne jest ponowne wyregulowanie ciśnienia powietrza.

• Początek malowania - pistolet powinien znajdować się w odległości nie  mniejszej i nie większej niż 15-20 cm od malowanej powierzchni. Rękę z prowadzić po linii prostej i uważać, by nie usztywniać nadgarstka.

• Po zakończeniu malowania całe urządzenie należy dokładnie oczyścić.


Czy opłaca się?


Na forach tematycznych wciąż pojawia się sporo pytań, czy warto zainwestować w taką metodę malowania. I kiedy się prześledzi odpowiedzi osób, które wykorzystały już ten sposób, to okazuje się, że znaczna większość jest bardzo zadowolona i zamierza malować natryskowo także w przyszłości. Okazuje się, że jeśli wykonamy to prawidłowo, to efekty pracy pojawiają się bardzo szybko i są bardzo zadowalające.  
 

Koniecznie zobacz