Optymalne wymiary w tym grubość wełny mineralnej do ocieplenia

Jesteś tutaj:

Optymalne wymiary w tym grubość wełny mineralnej do ocieplenia

3,3/5 (89 ocen)

Wykonanie izolacji termicznej z wełny mineralnej niesie za sobą szereg korzyści. Jednak niekiedy ze względu na wyższą cenę w porównaniu ze styropianem świadomie rezygnuje się z niej. Jaką grubość powinna mieć wełna mineralna, aby inwestycja okazała się opłacalna? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje z zakresu doboru odpowiednich wymiarów i grubości wełny mineralnej.


Rodzaje wełny mineralnej


Pośród typów wełny mineralnej stosowanych do termoizolacji budynków wyróżnić można maty, płyty oraz granulat. Granulat wełniany stanowi przeważnie uzupełnienie ocieplenia w miejscach trudnodostępnych, gdzie nie można ułożyć mat czy płyt. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ może wynosić maksymalnie 0,043 W/(mK). Ponadto zgodnie z prawami fizyki budowli chcąc uzyskać dany poziom oporu cieplnego R [(m2K)/W] trzeba zastosować określoną grubość granulatu. Należy również mieć na uwadze, że materiał termoizolacyjny po osiadaniu zmniejsza swoją grubość.

Przykład:

Producenci granulatów informują, że chcąc uzyskać przykładowy poziom oporu cieplnego R=5,95 (m2K)/W dla poddasza należy zastosować granulat z wełny skalnej o λobl= 0,042 W/mK i grubości przed osiadaniem równej 26 cm.

Znacznie lepsze parametry cieplne charakteryzują maty oraz płyty. Poniżej w tabeli zestawiono standardowe maksymalne wymiary poszczególnych rodzajów ocieplenia z wełny mineralnej.
 

Maty z wełny mineralnej

Z wełny szklanej

długość. max 11,00 m

szerokosć. max 1,20 m

grubość. max 0,25 m

Z wełny kamiennej

długość. max 6,25 m

szerokość. max 1,00 m

grubość. max 0,20 m

Płyty z wełny mineralnej

Miękkie

długość. max 2,0 m

szerokość. max 1,20 m

grubość. max 0,20 m

Twarde

 

Właściwości


Trzeba podkreślić, że asortyment ocieplenia z wełny mineralnej jest rozbudowany, dzięki czemu można dopasować go odpowiednio do własnych potrzeb. Wełna mineralna nie jest wyłącznie materiałem termoizolacyjnym, choć zastosowanie jej jako ocieplenia okazuje się w praktyce najbardziej powszechne.

Należy mieć na uwadze, że wełna mineralna wykazuje również inne właściwości, dzięki którym optymalizacja wymiarów nie odnosi się wyłącznie do termoizolacji. Wełna mineralna to doskonała izolacja akustyczna oraz bariera ogniochronna (i chociaż są to właściwości dodatkowe to również powinno się na nie zważać podczas wyboru określonego typu i rozmiaru).

Ocieplanie domu wełną mineralną

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz