Badania termowizyjne - lokalizacja ucieczki ciepła

Jesteś tutaj:

Badania termowizyjne - lokalizacja ucieczki ciepła

3,3/5 (3 ocen)

Ucieczka ciepła to jedno z zagadnień, którym zajmuje się budownictwo energooszczędne. Prawidłowe zlokalizowanie nieszczelnych miejsc daje możliwość przeprowadzenia skutecznej termomodernizacji. Stąd tak ważną rolę odgrywają badania termowizyjne, których promowanie nie wynika wyłącznie z późniejszych korzyści ekonomicznych, ale i korzyści dla środowiska naturalnego.


Termowizja


Inną nazwą termowizji jest termografia. Badania termowizyjne mają na celu rejestrację promieniowania podczerwonego. Zostaje zatem zobrazowane emitowane przez ciała promieniowanie, które dzięki obrazowi widzialnemu oddaje cieplny charakter budynku.

Trzeba zaznaczyć, że termowizja nie znalazła zastosowania jedynie w budownictwie. Badania nad promieniowaniem podczerwonym, ich rejestrowaniem i przetwarzaniem znajdują odzwierciedlenie także w innych gałęziach. Chodzi tutaj przede wszystkim o przemysł, medycynę, motoryzację czy energetykę.


Urządzenia rejestrujące


Niezbędnymi elementami w badaniach termowizyjnych są tzw. urządzenia rejestrujące. To dzięki nim otrzymuje się obraz z efektami, których nie jest się w stanie zobaczyć gołym okiem.

Podstawowym urządzeniem jest tutaj oczywiście kamera termowizyjna. Dzięki niej uzyskuje się termogramy przy wykorzystaniu technik komputerowych, czyli przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Kamery termowizyjne różnią się między sobą. Jedną z istotnych cech jest zakres określonych temperatur, w których kamera termowizyjna nadaje się do użytku. Kamery mają wbudowane obiektywy, mogą mieć one charakter ruchomy. Warto zaznaczyć, że kamery termowizyjne ze względu na czujniki temperatury wykorzystywane są na szeroką skalę w służbach pożarniczych.

Dom w termowizji

Dom w termowizji


Obraz widzialny


Efektem prowadzonych badań jest otrzymanie kolorowego obrazu widzialnego. Kolorowe plamy są podstawą do zlokalizowania miejsc ucieczki ciepła. Tak szczegółowy obraz na dzień dzisiejszy dostarczają wyłącznie badania termowizyjne.

Zróżnicowanie kolorów na powstałym obrazie oznacza odmienną charakterystykę cieplną poszczególnych elementów budynku.

Przedstawia się to następująco:

• odcienie koloru zielonego i niebieskiego – typowe dla miejsc szczelnych w budynku,
• plamy żółte, pomarańczowe i czerwone – oznaczają miejsca ucieczki ciepła.

Dzięki kolorom jesteś w stanie precyzyjnie zlokalizować miejsca pozbawione szczelności oraz zapewnić prawidłową izolację. Badania termowizyjne mają na celu podjęcie takich działań, które wyeliminują niekorzystne mostki cieplne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz