Badania termowizyjne - lokalizacja ucieczki ciepła

Jesteś tutaj:

Badania termowizyjne - lokalizacja ucieczki ciepła

3,3/5 (3 ocen)

Co dają badania termowizyjne?


Powstały na podstawie badań termowizyjnych obraz widzialny promieniowania podczerwonego przynosi szereg zalet. Mianowicie nie chodzi wyłącznie o lokalizację miejsc ucieczki ciepła, czyli miejsc nieszczelnych, mostków termicznych. Przestają bowiem dziwić nieszczelne nadproża, okna czy ściany szczytowe. Często spotkałeś się zapewne z tego typu stwierdzeniami.

Badania termowizyjne pozwalają oprócz wymienionych powyżej przypadków ustalić położenie instalacji. Chodzi tutaj zarówno o instalacje wodne jak i grzewcze. Oprócz tego badania dają możliwość zlokalizowania miejsc, które są zagrożone przeciekami. Termowizyjne badania to także propozycja do oceny pracy wentylacji.

Przy podjęciu badań wilgotnościowych otrzymasz wyniki związane z wykraplaniem się pary wodnej. Jak powszechnie wiadomo wilgoć jest  problemem, który dotyka sporą liczbę mieszkańców. Stąd też odpowiednio wcześnie zlokalizowane miejsca wykropleń mogą pozwolić na skuteczną walkę z wilgocią. Będziesz zatem w stanie odpowiednio szybko zareagować i pozbawić niezdrowych dla Ciebie i nieestetycznych dla pomieszczeń wykwitów.

Grzejnik w termowizji

Grzejnik w termowizji

Termomodernizacja


Wszyscy, którzy zamierzają podjąć działania mające na celu termomodernizację budynku powinni zdecydować się na badania termowizyjne. Trzeba mieć na uwadze fakt, że nie każdy czas jest dobry na ich przeprowadzenie. Przed planowaną termomodernizacją budynku, badania należy przeprowadzić w chłodnych dniach wiosny lub jesieni. Istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki prowadzonych badań jest oczywiście temperatura. Temperatura powietrza nie może być za wysoka, a wręcz przeciwnie – powinna być stosunkowo niska.

W złożonym procesie analizy cieplnej budynku szczególne miejsce zajmują badania termowizyjne z wykorzystaniem kamer. Potwierdzona skuteczność dowodów termowizyjnych korzystnie wpływa na odbiór jakości badań termowizyjnych. Badania są stosunkowo krótkie w czasie, dlatego nie sprawiają problemów, przebiegają sprawnie.

Powszechnie badania termowizyjne znajdują zastosowanie w przypadku ocieplania domu. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze konieczne jest przeprowadzenie ocieplania domu w pełnym zakresie. Jest zatem możliwość zaoszczędzenia pieniędzy przy uzyskaniu efektów, których pożądasz. Oprócz tego można nadmienić, że badanie obudowy, defektów czy rozkładu temperatur nie niszczy w żadnym stopniu konstrukcji. Stąd chętnie decydują się na nie klienci przed odbiorem domu czy ubezpieczyciele.


Koszty


Pomimo szeregu zalet, które dotyczą badań termowizyjnych nie zawsze jesteśmy na nie zdecydowani. Przede wszystkim ze względu na koszty. Jest to typowe myślenie dla Tych, którzy przywiązani są do tradycyjnego wykonawstwa ocieplenia pozbawionego dodatkowych badań termowizyjnych. Pocieszający jest jednak fakt, że świadomość konieczności lokalizacji ucieczki ciepła (choć jeszcze stosunkowo niska) wzrasta.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz