
- 1/2
- Następne
Współczesne budownictwo zmierza w kierunku oszczędzania energii oraz ekologii. Wynika to z większej świadomości budowania i wymogów prawnych, określonych przez Unię Europejską. Odpowiednio zaprojektowany obiekt i adekwatnie zastosowane technologie umożliwiają znaczne obniżenie kosztów użytkowania oraz ochronę środowiska naturalnego. Jak zatem budować, aby dom był energooszczędny?
Nowoczesne budowanie odnosi się do kosztów utrzymania domu, a co z tym związane zapotrzebowania i zużycia energii.
Można wyróżnić tutaj następujące systemy budownictwa:
- Samowystarczalne – obiekt nie potrzebuje dostaw energii z zewnątrz, ponieważ energię uzyskuje się wykorzystując promieniowanie słoneczne lub wiatr.
- Pasywne – niskie zapotrzebowanie na ciepło umożliwia zrezygnowanie z dodatkowych systemów grzewczych, przy zachowaniu komfortu użytkowania.
- Energooszczędne – roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi około 50 kWh (m^2∙rok), jest to faktyczne zapotrzebowanie na energię podczas standardowego sezonu grzewczego.
Technologie i systemy wznoszenia
Murowanie
Budowa energooszczędnego domu nie wymaga od nas rezygnacji z techniki murowania. Często bowiem wykorzystuje się pustaki z keramzytu czy elementy gipsowe z wkładkami styropianowymi. Tego typu materiały mają odpowiednie parametry termoizolacyjne.
Jednak bardziej popularne jest systemowe wznoszenie ścian. Jako przykład może posłużyć system Hotblok (element keramzytobetonowy z wkładką izolacyjną ze styropianu). System łączy następujące cechy: izolacyjność i wytrzymałość, paroprzepuszczalność i mrozoodporność oraz inne, które teoretycznie się wykluczają.
Idea szalunków traconych
Ta idea reprezentowana jest przez znany system Thermomur. Elementy ścienne szalunkowo – ociepleniowe wypełnione są betonem. Wznoszone ściany mają mały współczynnik przenikania ciepła U, który dla ścian bez tynku wynosi około 0,28 W/m2∙K. Straty ciepła są więc ograniczone zarówno przez współczynnik U jak i zapewnioną ciągłość izolacji cieplnej.
Inne systemy
Do budowy domu energooszczędnego wykorzystuje się również drewno. Ten materiał budowlany jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Proces budowlany nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, przebiega zatem szybko.
Efektem jest uzyskanie ciepłego domu, o korzystnym mikroklimacie wnętrz. Domy w Skandynawii to przede wszystkim zastosowanie prefabrykowanych płyt, które dostarczane są na plac budowy wraz z izolacją, oknami i okładzinami. Nieco inaczej wygląda to w Stanach Zjednoczonych, gdzie buduje się energooszczędne, kanadyjskie domy szkieletowe.
Czynniki wpływające na energooszczędność
Odpowiednia forma
Chodzi tutaj o architekturę oraz konstrukcję domu. Budynki energooszczędne to przede wszystkim budynki o prostej, nieskomplikowanej bryle, najczęściej prostopadłościenne. Bardzo często są to domy parterowe, ponieważ powierzchnie zewnętrzne i kubaturę ogranicza się do minimum.
Lokalizacja budynku i wielkość przegród
Odpowiednie usytuowanie budynku może w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii. Należy wykorzystać padające na ściany zewnętrzne promienie słoneczne, wprowadzając w tych miejscach przeszklenia o dużej powierzchni. Okna i drzwi powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U.
Zabezpieczenie przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych stanowi obsadzenie terenu wokół domu. czytaj dalej...