Domy energooszczędne - charakterystyka

Jesteś tutaj:

Domy energooszczędne - charakterystyka

3,6/5 (15 ocen)
Dom
Rozmieszczenie pomieszczeń

Domy energooszczędne charakteryzują się tzw. strefami termicznymi, na podstawie których określa się rozmieszczenie pomieszczeń. Strefy termiczne północne są strefami zimnymi, dlatego też przeznaczane są na pomieszczenia gospodarcze. W strefach termicznych południowych projektowane są pomieszczenia dzienne, w których spędzamy więcej czasu. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami może maksymalnie wynosić 8°C.

Ogrzewanie

Głównym kryterium podczas wyboru systemu ogrzewania nie powinna być moc grzewcza, gdyż w domach energooszczędnych właściwą temperaturę zapewnia już moc 1-2 kW. Popularne rozwiązanie stanowią pompy ciepła i kotły kondensacyjne,  które wykorzystuje się również do uzyskania ciepłej wody użytkowej.

Ze względu na to, że zapotrzebowanie na ciepło nie jest duże, można zastosować również piece akumulacyjne. Tego typu piece pobierają energię elektryczną nocą, pracują cyklicznie i mają niewielką moc.

A co z energią odnawialną? Jeżeli chodzi o Polskę to owszem wykorzystuje się tego typu energię, ale w tzw. układach mieszanych (energia nieodnawialna + energia odnawialna). Przykładem są tutaj kolektory słoneczne, które wspomagają ogrzewanie, gdyż nie pracują stale z taką samą mocą. Wynika to z zachmurzenia, które ogranicza natężenie promieniowania słonecznego. Źródłem ekoenergii są również kotły na biomasę. Zyskały popularność dzięki szerokiemu dostępowi i stosunkowo niskiej cenie surowców zasilających (brykiet, sprasowane trociny).

Wentylacja

Domy energooszczędne muszą być szczelne, dlatego stosuje się w nich wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Jest to inne rozwiązanie w porównaniu do budownictwa standardowego, w którym wykorzystuje się różnicę ciśnień powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, czyli wentylację grawitacyjną. Układ z rekuperatorem umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest wywiewane na zewnątrz domu.

Dom, który oszczędza energię to inwestycja, która wymaga stosunkowo dużych nakładów finansowych. Jednak ze względu na racjonalne podejście do ekologii oraz naszych przyszłych wydatków inwestycja w tego typu dom staje się ekonomicznie opłacalna. A dzięki rozpowszechnieniu takiego systemu budownictwa rozwija się również ekologiczna branża budowlana.
 


Koniecznie zobacz