Optymalna grubość i wymiary styropianu do ocieplenia

Jesteś tutaj:

Optymalna grubość i wymiary styropianu do ocieplenia

3,5/5 (76 ocen)

Ocieplenie, czyli zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej,  jest ściśle związane z rodzajem i wymiarami styropianu. Co warto wiedzieć o jego parametrach, aby należycie spełniał swoją funkcję?


Gęstość


Przed zdecydowaniem się na konkretny styropian przeznaczony na ocieplenie ścian czy dachu warto go zważyć. Waga i objętość materiału pozwolą na określenie gęstości styropianu, a równocześnie zweryfikowanie parametrów podanych przez producentów.

Przeprowadzony w ten sposób test pomoże w sprawdzeniu, czy dany rodzaj styropianu, będzie odpowiadał stawianym mu wymogom w zależności od  przeznaczenia.


Lambda


Jak podkreślają producenci styropianu, koszt ocieplania to około 2% kosztów całkowitych ponoszonych podczas budowy. Jednak właściwie dobrany styropian potrafi znacząco ograniczyć koszty podczas użytkowania budynku. W związku z tym jednym z głównych parametrów mających wpływ na wybór styropianu jest oczywiście przewodność cieplna, czyli współczynnik przewodnictwa cieplnego – λ [W/(m•K)].

Warto w tym momencie podkreślić, że innym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła – U – który w przypadku przegród jednorodnych określa się jako iloraz współczynnika przewodnictwa cieplnego (λ) do grubości przegrody. Zatem współczynnik U odnosi się bezpośrednio do rodzaju przegrody, natomiast λ do konkretnego typu materiału. Myśląc o właściwym ociepleniu trzeba uwzględnić zarówno sam materiał spełniający rolę izolacji termicznej jak i pozostałe warstwy przegrody.


Optymalizacja


Zbyt mała grubość styropianu nie przyniesie pożądanych efektów, czego skutkami są zwiększone koszty ogrzewania czy pojawienie się na ścianach pleśni. Podobnie wygląda to w przypadku styropianowych naddatków. Warto zatem wybrać grubość materiału izolującego, dopasowaną do budowy poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Zasadniczo przyjmuje się następujące założenia:

Fundament

 

płyty – EPS 100-038

8 cm, 10 cm

styropian wodoodporny

5 cm

Podłoga

 

EPS 038 

8 cm, 10 cm

EPS 036

Strop

 

 EPS 038

5 cm

Ściany zewnętrzne

dwuwarstwowe

styropian grafitowy EPS 032

12 cm

EPS 70-040

10-15 cm

EPS 80-036

trójwarstwowe

EPS 50-042

5 cm

Dach nachylony

 

EPS 100-038 

15 cm – 30 cm

(w zależności od tego czy dach jest dachem nachylonym, płaskim

lub stropodachem)

 

Należy jednak podkreślić, że przed inwestycją w konkretny typ styropianu i jego grubość warto przeprowadzić charakterystykę energetyczną budynku. Dzięki niej dobór wymiarów styropianu z pewnością będzie można uznać za optymalny.
mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz