Ile kosztuje wymiana dachu?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Ile kosztuje wymiana dachu?

3,2/5 (96 ocen)

Solidny dach  - taki powinien mieć każdy budynek. Jednak nie zawsze mieszkańcy prędko decydują się na jego wymianę. Dla wielu istotną barierę przedsięwzięcia stanowią koszty.


Ocena konstruktora


Z pewnością przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z fachowcem. Przeprowadzona ekspertyza pozwoli na określenie kierunku planowanych prac i ocenę kosztów. Nie zawsze wymiana dachu musi wiązać się z koniecznością wymiany samej więźby.


Co uwzględnia się w kosztorysie?


Jak już wspomniano na wstępie można, ale nie zawsze trzeba uwzględnić koszty więźby dachowej. Zasadniczo cena więźby dachowej wynika z jakości suszonego, a następnie impregnowanego lub czterostronnie struganego drewna. Przedział cenowy jest spory. Ceny zaczynają się od około 700 zł/m^3. Jednak trzeba doliczyć do tego przycinanie, a także impregnację.

Wybór izolacji dachu musi odpowiadać wyborowi pokrycia dachowego. To właśnie pokrycie dachowe decyduje o rodzaju i kosztach materiałów niezbędnych do wykonania izolacji przeciwwilgociowej dachu.

Wielu z nas błędnie kojarzy wymianę dachu jedynie z wymianą pokrycia dachowego. Dlatego też zgodnie z tym to producenci pokryć dachowych konkurują pomiędzy sobą o tytuł ponadstandardowego, a równocześnie korzystnego dla kieszeni klienta pokrycia.

Gonty bitumiczne czy blacha płaska wymagają sztywnego poszycia. Takie poszycie wykonuje się przeważnie z desek impregnowanych lub płyt OSB-3. Drugie rozwiązanie jest dwa razy droższe. Ceny przekraczają 50 zł/m^2. Trzeba uwzględnić także robociznę, której koszty dla drugiego rozwiązania również są większe.


Sztywne poszycie nie jest wymagane w przypadku dachówek czy blachodachówek. Tutaj sztywne poszycie zastępuje się łatami i kontrłatami. Zarówno ich cena jak i późniejsza robocizna pod względem ekonomicznym są znacznie bardziej opłacalne (od 15 zł/m^2).

Decydując się na gonty bitumiczne należy liczyć się ze sporymi rozbieżnościami cenowymi. Ceny mogą różnić się nawet o ponad 100 zł/m^2. Koszty robocizny także nie są najniższe.

Z pewnością do najtańszego rodzaju pokrycia należą płyty bitumiczne. Cena nie przekracza zazwyczaj 20 zł/m^2.

A jak kształtują się ceny najbardziej popularnych pokryć dachowych? Najdroższe okazać się mogą tradycyjne dachówki ceramiczne. Oprócz nich czołowe miejsce zajmuje blacha płaska miedziana. Ceny przekraczające 200 zł/m^2 nikogo tak naprawdę już nie dziwią. Podobnie z układaniem. Ułożenie 1 m^2 blachy płaskiej miedzianej jest nawet trzykrotnie większe niż ułożenie 1 m^2 pokrycia dachowego z płyt bitumicznych.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz