Blacha szwedzka - zalety, wady i opinie

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Blacha szwedzka - zalety, wady i opinie

3,3/5 (130 ocen)

Przeznaczenie blachy szwedzkiej  nie wiąże się wyłącznie z zastosowaniem jej jako pokrycia dachowego. Blachę szwedzką wykorzystuje się także jako okładzinę ścian. Blacha uważana jest za stosunkową drogą. Czy jest warta swojej ceny?


Właściwości


Pozytywne opinie na temat blachy szwedzkiej niewątpliwie są wynikiem właściwości, które tego rodzaju blacha reprezentuje. Należy wymienić tutaj chociażby łatwość formowania, wytrzymałość czy odporność na korozję.

Pokrycia wykonane z blachy szwedzkiej są rozwiązaniami stosunkowo trwałymi. Potwierdzają to również gwarancje, których udzielają producenci.


Rodzaje


Zasadniczo wpływ na właściwości blachy szwedzkiej wywiera stal oraz powłoki. W tym momencie trzeba zatem zaznaczyć, że wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje blachy szwedzkiej.

Jednym z nich jest tzw. blacha grubowarstwowa. Dlaczego grubowarstwowa? Ponieważ uzależnione jest to od grubości powłoki lakierniczej, która w tym przypadku jest stosunkowo duża. Blacha grubowarstwowa dzięki swoim zwiększonym właściwościom wytrzymałościowym znajduje zastosowanie również poza otoczeniem naturalnym. Czynniki związane z różnymi gałęziami przemysłu czy środowisko morskie nie stanowią dla niej zagrożenia. Stąd zainteresowanie blachą szwedzką jest naprawdę spore.

Podążając tym tropem warto również wymieć drugi rodzaj blachy szwedzkiej, czyli pokrycia cienkowarstwowe. Gdy nie pojawia się konieczność zastosowania blachy o zwiększonych właściwościach wytrzymałościowych można wykorzystać pokrycie cienkowarstwowe. Co wyróżnia blachę cienkowarstwową? Przede wszystkim typowa jedynie dla niej faktura.


Stal


Materiał, z którego wykonuje się blachę to oczywiście stal. Stal wykorzystywana do produkcji to stal, która zawiera składzie dużą ilość żelaza. Jak już wcześniej wspomniano to właśnie dzięki tego rodzaju stali blachy szwedzkie są tak trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Tzw. stalowy rdzeń jest w ich budowie oczywiście podstawą tak znakomitych właściwości. Pokrycie stalowego rdzenia odpowiednimi powłokami przyczynia się do ulepszenia materiału. Powłoki przyczyniają się również do określonego efektu wizualnego. Na rynku materiałów budowlanych spotyka się zatem blachy szwedzkie matowe, błyszczące, a także metaliczne. Stąd oryginalność blachy szwedzkiej przy opisanych powyżej właściwościach jest jak najbardziej doceniana. Pomimo tego, że blacha szwedzka jest stosunkowo droga to jest warta swojej ceny.

 

Zobacz także: Koszt pokrycia dachu blachodachówką


Lekkie pokrycie


Oprócz tego trzeba koniecznie zaznaczyć, że blacha jest lekkim pokryciem dachowym. Zatem można oszczędzić na wzmacnianiu konstrukcji. Jak powszechnie wiadomo jest to niezbędne dla ciężkich pokryć dachowych (np. dachówki ceramicznej).
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz