Gonty drewniane - najpopularniejsze na Podhalu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Gonty drewniane - najpopularniejsze na Podhalu

3,6/5 (8 ocen)

Zabezpieczenie
 

Zarówno w przypadku gontów łupanych jak i gontów ciętych niezwykle ważne jest oczywiście zabezpieczenie drewna. Chodzi tutaj o warstwy zabezpieczające przed grzybami oraz przed owadami. Właściwe zabezpieczenie w dużym stopniu decyduje o trwałości tego rodzaju pokrycia ścian i dachów.

Cykliczność prowadzenia impregnacji uzależniona jest od warunków lokalnych. Jednak zasadniczo sprowadza się ona do okresu dziesięcioletniego. Zabezpieczenie gontów drewnianych poprzez odpowiednią impregnację nie jest zatem uciążliwe.

Oprócz zabezpieczenia warto już na początku zwrócić uwagę na jakość dostarczonych materiałów. Drewno powinno być pozbawione wad. Najlepiej, aby nie było widocznych sęków, gdyż to właśnie one mogą przyczynić się do obniżenia trwałości pokrycia.

Gont drewniany

Gont drewniany

Montaż
 

Tradycyjne pokrycie w postaci gontów drewnianych to nie tylko nawiązanie do uporządkowanego sposobu produkcji. To także odniesienie do tradycji samego wykonawstwa pokrycia z gontów drewnianych.

Przede wszystkim cechą charakterystyczną montażu drewnianych deseczek jest wykorzystanie gwoździ. Popularnie wykorzystuje się także zszywki. Mogą być uzupełnieniem zastosowanych gwoździ bądź samodzielnymi łącznikami. Zarówno jedne jak i drugie – gwoździe i zszywki – nie powinny niszczyć drewnianej deseczki.

Pokrycia z gontów drewnianych wykonuje się jako pokrycia warstwowe. Zazwyczaj są to dwie lub trzy warstwy układanych gontów. Niezbędne jest wykonanie ruchomych fug. Ich wymiary muszą być dostosowane do skurczu i wilgotności drewna.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz