Wymiana pokrycia dachowego

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Wymiana pokrycia dachowego

3,3/5 (8 ocen)

Sztywne poszycie


Istotnym elementem w konstrukcji dachu oprócz izolacji jest również poszycie. Chodzi tutaj oczywiście o poszycie sztywne. Znajduje się ono bezpośrednio pod warstwą wierzchnią.

Sztywne poszycie jest wykonywane przeważnie z desek lub płyt drewnopochodnych. Układanie poszycia może odbywać się zarówno w sposób szczelny jak i pozostawiając przerwy. Poszycie sztywne pokrywa się papą lub folią wstępnego krycia.

Sztywne poszycie nie zawsze wymaga wymiany. Jednak zazwyczaj w przypadku starych więźb dachowych wymiana poszycia jest niezbędna. Trzeba zaznaczyć, że montaż nowego poszycia jest znacznie łatwiejszy niż próba częściowej wymiany.

Wymiana pokrycia dachowego


Jak wymieniać pokrycie?


Zasadniczo wymiana pokrycia dachowego może odnosić się do czterech typowych sytuacji. Przedstawiamy je poniżej:

1) Takie samo pokrycie – wymiana pokrycia przysparza najmniej problemów, ale warunkiem koniecznym jest dobry stan izolacji. W związku z tym nie zawsze tego rodzaju wymiana jest możliwa do przeprowadzenia.

2) Pokrycie lżejsze – wymiana pokrycia dachowego nie wiąże się z koniecznością wzmocnienia więźby. Przykładowo: wymiana dachówki ceramicznej na lżejszą blachę płaską lub blachodachówkę.

3) Pokrycie cięższe – wymiana pokrycia lżejszego na cięższe odnosi się przeważnie do konieczności wzmocnienia więźby. Przykładowo: wymiana papy na dachówkę ceramiczną.

4) Pokrycie stare – popularna wymiana w dachach spadzistych. Warunkiem koniecznym jest zapewnienie nośności konstrukcji dachu.


Azbestocement


Pokrycie dachu azbestocementem jest w chwili obecnej niedopuszczalne. Jednak do tej pory wiele budynków pozostało z tego rodzaju pokryciem. Jest to pozostałość lat 70., którą trzeba zlikwidować do 2032 r. zgodnie z wytycznymi UE.

W celu ochrony środowiska wiele gmin zdecydowało się na dofinansowania przedsięwzięć wymiany pokryć azbestocementowych. Trzeba zaznaczyć, że wymiana tego rodzaju pokrycia wymaga specjalnej ekipy od szkodliwych pokryć. Pokrycia azbestocementowe zwilża się wodą w celu wyeliminowania szkodliwego dla układu oddechowego pyłu. Ponadto wywieziony materiał musi być dostarczony na składowiska odpadów azbestowych.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz