Budowa więźby dachowej - najważniejsze informacje

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Budowa więźby dachowej - najważniejsze informacje

3/5 (39 ocen)

- Więźbę płatwiowo-kleszczową – podtrzymuje dachy o rozpiętości 12-16 m. Jest połączeniem konstrukcji krokwiowo-jętkowej i płatwiowej. Zazwyczaj 2 lub 3 płatwie podparte są tu słupami i dzielą dach na równe części. Często wykorzystuje się jeszcze dodatkowo kleszcze, które poprawiają nośność, a dla zwiększenia stabilności konstrukcji dodawane są miecze (ukośne elementy konstrukcyjne usztywniające więźbę dachową lub ramową).

- Więźbę kratownicową – stosuje się ją przy rozpiętościach dachu powyżej 12 m. Zbudowana jest z wiązarów kratowych (kratownice i dźwigary). Powstaje z desek, które łączy się za pomocą kolczastych płytek. Niestety przy takim rodzaju więźby nie da się wykorzystać poddasza w celach użytkowych.

- Więźbę wieszakową -  wykorzystywana jest tam, gdzie nie ma możliwości oparcia słupów na stropie.


Drewno – ważna kwestia


Na więźbę dachową nie można wybierać byle jakiego rodzaju drewna. Musi ono spełniać bardzo konkretne wymagania. Przede wszystkim nie może mieć śladu murszu (gnicia), sinizny (nalot od rozwijających się grzybów), czarnych (wypadających) sęków. Najczęściej stosowane jest drewno sosnowe lub świerkowe, ze względu na sprężystość, wytrzymałość i twardość tych gatunków. Drewno na konstrukcję więźby dachowej powinno mieć co najmniej klasę K 27. Musi zostać zaimpregnowane odpowiednimi środkami, które uodpornią je na atak grzybów, robactwa oraz wzmocnią przeciwogniowo. Elementy konstrukcji więźby nie mogą mieć zaokrągleń (ostrokrawężne), a ich wilgotność powinna mieścić się pomiędzy 15-20% (powietrznosuche).

Nabywając drewno na więźbę, należy koniecznie sprawdzić jego certyfikaty. W dokumentach konkretnej partii powinny znaleźć się numer atestu, certyfikatu lub deklaracji zgodności, w których zawarta jest informacja o rodzaju drewna czy środkach zastosowanych podczas produkcji.

Kończąc, jeszcze raz pragniemy podkreślić, iż więźba dachowa ma kapitalne znaczenie w budowie każdego budynku. Każdy jej element i każdy etap powstawania konstrukcji powinien zostać wykonany w sposób perfekcyjny. Inaczej nie tylko cały dach będzie narażony na zniszczenia, ale i budynek może ulec uszkodzeniu. Jest to z gruntu niebezpieczne dla wszystkich przebywających pod tym dachem, jak i tych będących w jego pobliżu.
 

Koniecznie zobacz