Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?

Jesteś tutaj:

Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?

4,1/5 (8 ocen)

Wanny


Wannę dobieramy pod kątem ilości miejsca, lokalizacji, upodobań i komfortu oraz stylistycznym. Mamy do wyboru wiele możliwości, wanny wolnostojące, podłużne, prostokątne, owalne, okrągłe lub o nieregularnych kształtach. Innym rozwiązaniem są wanny narożne, o bokach równej lub różnej długości (symetryczne i asymetryczne), prawe i lewe. Trzeba też zastanowić nad tym, z jakiego materiału ma być nasza wanna. Najpopularniejsze są akrylowe, mniej spotykane są wanny metalowe, kamienne. Ważny jest również kolor wanny i jej obudowy.

Ciekawą propozycją dla wielu osób są wanny z hydromasażem. Pozwalają one nie tylko na wygodną kąpiel, ale również umożliwiają komfortowy, relaksujący masaż. Strumień powietrza i wody skutecznie odprężają i dotleniają całe ciało.

Wanna łazienkowa

Wanna łazienkowa

Kabiny prysznicowe lub panele prysznicowe


Możliwości jest mnóstwo. Można w łazience wydzielić miejsce na panel z prysznicem (także z hydromasażem) i osłonić go np. drzwiami rozsuwanymi lub zasłonką, można kupić całą kabinę i zamontować w wybranym miejscu. A wszystko to w różnych kształtach i wielkościach oraz z możliwością wygodnych dodatków. Ograniczają nas jedynie ilość miejsca i finanse :)


Umywalki


W przypadku umywalki najczęściej najważniejszy wybór dotyczy materiału, z jakiego ma być wykonana, kształtu oraz jej wielkości. Producenci dostarczają bowiem tyle ciekawych propozycji, że można dostać zawrotu głowy. Atrakcyjne są umywalki szklane, w różnych kolorach i fantazyjnych kształtach, ceramiczne, klasyczne i nowoczesne, a także wyjątkowe i oryginalne kamienne. Pamiętajmy, aby umywalka nie odstawała stylem, kolorem i materiałem wykonania od pozostałego wyposażenia.

Warto też, kupując umywalkę, dobrać do niej odpowiednią baterię, tak pod względem materiału wykonania, jak budowy i koloru.

Umywalka łazienkowa

Umywalka łazienkowa

Muszle klozetowe


Co prawda nie w każdej łazience są one montowane, ale w wielu można je znaleźć. W sklepach można wybierać spośród trzech rodzajów muszli, kompaktowych, podwieszanych i z górnopłukiem lub dolnopłukiem. W sedesach kompaktowych  miska ustępowa jest zintegrowana z ceramicznym zbiornikiem na wodę. W podwieszanych zamocowana jest na specjalnym stelażu schowanym w ścianie, a w trzecim przypadku muszla jest oddzielona od zbiornika z wodą, który może być zamocowany nisko lub wysoko nad nią.

Bardzo ważne, w przypadku sedesów, jest dobranie odpowiedniego rodzaju odpływu. Są bowiem dwa typy, poziomy (poznański) i pionowy (warszawski). Trzeba więc przyjrzeć się, czy odpływ w naszej łazience jest w ścianie, czy w podłodze.

Muszla klozetowa

Muszla klozetowa

Inny sprzęt


W większości łazienek, oprócz urządzeń sanitarnych, znajdziemy także pralki, suszarki i różne meble, szafki, półki, lustra, wieszaki, czasem fotele i stołki. Nie należy przesadzać z wstawianiem tam zbyt wiele, ale jeśli miejsce i aranżacja na to pozwala, to czemu nie? Jednak jeśli w domu mamy miejsce na pomieszczenie gospodarcze, to pralkę , suszarkę i pojemnik na brudne rzeczy lepiej tam umieścić.


Ceny urządzeń sanitarnych


Wanny:

- akrylowe wolnostojące - od 420 - 25000 zł
- akrylowe narożne - od 450 - 21000 zł
- metalowe - 250  - 20000 zł
- z kamienia - od 7000 - 25000 zł (a pewnie i więcej)

Kabiny prysznicowe:

- półokrągłe - od 420 - 7000 zł
- narożne - od 300 - 7000 zł

Umywalki:

- od 70 zł do 5000 zł (w zależności od rodzaju materiału i wielkości)

Muszle klozetowe:

- kompaktowe - od 420 - 3000 zł
- podwieszane - od 440 - 4000 zł
 

Koniecznie zobacz