Wąska łazienka - jak ją praktycznie i efektownie urządzić?

Jesteś tutaj:

Wąska łazienka - jak ją praktycznie i efektownie urządzić?

3,7/5 (41 ocen)

Nowoprojektowane domy jednorodzinne nie charakteryzują się już skromnymi powierzchniami łazienek. Korzyści płynące z małej kubatury są niewielkie. Pomimo tego wielu z nas nadal zmaga się z urządzeniem wąskiej łazienki. Jak temu zaradzić?


Wąska, nie znaczy niefunkcjonalna


Nawet długie łazienki mogą być atrakcyjne. Pierwszym krokiem jest zatem uświadomienie sobie, że każdą łazienkę można funkcjonalnie urządzić (pamiętając o zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy przyborami sanitarnymi oraz zachowaniu wolnych przestrzeni przed nimi).

Zasadniczo należy zachować następujące wolne powierzchnie przed przyborami sanitarnymi:

  • UMYWALKA –  około 0,7 m2
  • MISKA USTĘPOWA – około 0,5 m2
  • NATRYSK – około 0,7 m2
  • WANNA – około 0,7 m2

 

Ponadto trzeba pamiętać, że znajdująca się w łazience pralka będzie wymagała około 0,8 m2 wolnej powierzchni. Urządzenie niewielkiej łazienki jest zatem ściśle powiązane także  z gabarytami przyborów sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze najmniejsze rozmiary gwarantują funkcjonalność i komfortowe użytkowanie. Wybór musi być zatem od samego początku przemyślany.

Wąskie łazienki „nie lubią” kanciastych kształtów. Zatem zakup opływowej wanny czy umywalki będzie tutaj jak najbardziej wskazany. Dzięki temu łazienka wyda się szersza i bardziej przytulna.

Aranżacja wąskiej łazienki

Aranżacja wąskiej łazienki


Ceramika ma znaczenie


Płytki ceramiczne należą do najchętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Wąska łazienka stawia im oczywiście określone wymogi, które trzeba uwzględniać od samego początku. Przede wszystkim zaleca się, aby kolor fugi odpowiadał kolorowi płytek ceramicznych. Wynika to głównie z zapewnienia jednolitej, spójnej wewnętrznie przestrzeni.

Wbrew pozorom w wąskiej łazience można pokusić się zarówno na mniejsze jak i większe płytki ceramiczne. Bardzo często w takich łazienkach dłuższe ściany mają jaśniejszy kolor od tych krótszych. Taki zabieg pozwala na optyczne przeprojektowanie łazienki i  zmianę jej proporcji. Warto zatem podczas urządzania wąskiej łazienki nie odnosić się wyłącznie do wyposażenia sanitarnego, ale także zdecydować się na wizualną grę kolorów. W ostatnim czasie popularność zyskuje łączenie różnych gam kolorystycznych (dla przykładu: połączenie szarości i zieleni, bieli i czerwieni itp.). Chcąc uzyskać efekt spójności można pokusić się maksymalnie na trzy różne kolory. Decydując się na ozdobne wzory najlepiej połączyć dwa rodzaje płytek (jednolita + z ozdobnym wzorem).

Wąskie łazienki są szczególnie popularnym rozwiązaniem w stawianych przed laty budynkach wielorodzinnych. Takie łazienki nie są wyłącznie wąskie, ale i małe. Szukając odpowiednich płytek ceramicznych zaleca się zakup jasnych, błyszczących kafli – są eleganckie i świetnie wyglądają wąskich łazienkach.

Wąska łazienka - wystrój

Wąska łazienka - wystrój

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz