Wąska łazienka - jak ją praktycznie i efektownie urządzić?

Jesteś tutaj:

Wąska łazienka - jak ją praktycznie i efektownie urządzić?

3,7/5 (41 ocen)

Lustro


W każdym wnętrzu (a w szczególności w łazience) niezwykle ważną rolę odgrywają lustra. Najczęściej wąskie łazienki wymuszają zawieszenie dużych lustrzanych tafli na dłuższych ścianach – podobnie jak odpowiedni kolor płytek tak i rozmieszczenie luster potrafi zdziałać cuda. Lustro z pewnością odmieni dotychczasowe postrzeganie długiej łazienki.

Najmniej korzystne efekty wizualne dla takiej łazienki przyniosą niewielkie lustra w dużych ramach. Z tego względu powinno się świadomie zrezygnować z rozdrobnienia i zbędnych przedmiotów w łazience. W wąskim pomieszczeniu można pokusić się także na zakup szafki ukrytej za lustrem. Jednak zazwyczaj rezygnuje się z tego pomysłu ze względu na zbyt mały metraż. Typowym zabiegiem staje się zawieszenie dużego lustra nad umywalką.

Wąska łazienka

Wąska łazienka


Oświetlenie


O oddziaływaniu światła zarówno naturalnego jak i sztucznego nie trzeba dużo wspominać. Długie łazienki powinny mieć zapewnione intensywne światło sufitowe (delikatne tworzyłoby nieprzyjemny, mroczny mikroklimat wnętrza). Można na ten typ światła zdecydować się także nad natryskiem, dzięki czemu branie prysznica będzie nie tylko przyjemne, ale i wygodne.

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest również zasada symetrii świetlnej. Rozmieszczone naprzeciwko siebie, na dłuższych ścianach halogeny lub kinkiety pozwalają na optyczne rozszerzenie łazienki.

Aranżacja łazienki

Aranżacja łazienki


Wąska łazienka na poddaszu


Urządzenie każdej wąskiej łazienki może przysporzyć sporo trudności. Jednak najwięcej pojawia się ich w przypadku takich łazienek zlokalizowanych na poddaszu. Łazienki są nie tylko długie, ale również mają zmienną wysokość. Praktyczne zagospodarowanie skosów to podstawa przemyślanego projektu.

Wyłączne działanie na własną rękę okazuje się przeważnie niewystarczające. Zatem wskazane jest udanie się po poradę zarówno do architekta, konstruktora jak i instalatora. Pomoc fachowców jest nieoceniona - dzięki niej można szybko i precyzyjnie rozwiązać wiele wątpliwości.

Zalecane wysokości na poddaszu do rozmieszczenia urządzeń sanitarnych:

  • UMYWALKA –  co najmniej 1,90 m
  • MISKA USTĘPOWA – co najmniej 1,80 m
  • NATRYSK – co najmniej 2,10 m
  • WANNA – co najmniej 1,90 m (przy krawędzi)
  • PRALKA – co najmniej 0,9 m

 

Na wąską łazienkę nie trzeba spoglądać wyłącznie przez pryzmat praktyczności. Proste zabiegi optycznego rozszerzenia przestrzeni są w tym w przypadku jak najbardziej wskazane.

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz