Praktyczna aranżacja małej łazienki - jakie płytki wybrać, aby ją optycznie powiększyć?

Jesteś tutaj:

Praktyczna aranżacja małej łazienki - jakie płytki wybrać, aby ją optycznie powiększyć?

3,1/5 (72 ocen)

Stonowany kolor? Oryginalny wzór? Jak ułożyć płytki? Te i jeszcze inne pytania nurtują wszystkich, którzy decydują się na wykończenie łazienki. Czy jej powierzchnia ma rzeczywiście znaczenie? Jak wydobyć wielkość z małej łazienki?


Kolor


Upodobania kolorystyczne nie są jedyną wskazówką podczas urządzania małej jak i dużej łazienki. Z pewnością nieco inne pole manewru daje większa przestrzeń. Jednak nie powinno to zdominować przekonania, że i w małym pomieszczeniu można zaprojektować ciekawą łazienkę. Wbrew pozorom niewielki sanitariat wcale nie musi być nudny i pozbawiony funkcjonalności. Na estetyczną i praktyczną aranżację wpływ wywiera oczywiście zestawienie kolorystyczne.

Nie mając jeszcze planu na urozmaiconą łazienkę najlepiej zdecydować się na uniwersalne, jasne kolory. To cenna wskazówka dla remontujących małe łazienki, gdzie dodatkowe, nieprzemyślane obciążenie kolorystyczne wnosi niepotrzebną dysharmonię. Płytki w pastelowych kolorach są jak najbardziej wskazane. Warto skorzystać z panujących trendów i postawić na asortyment w odcieniu beżu, popularnej szarości czy tradycyjnej bieli. Białe płytki ceramiczne prezentują się ekskluzywnie, a w połączeniu z ciemnymi elementami doskonale prezentują się w odbiciu wielkich luster. Prostych kształtów luster i błyszczących powierzchni nie powinno zabraknąć w żadnej małej łazience. Jednak należy pamiętać, że utrzymanie białych, ceramicznych płytek w nienagannym wyglądzie nie zawsze jest łatwe. Z tego względu znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie postawienie na nieco inne zabarwienie.

Kolor nie jest powiązany wyłącznie z płytkami. Świadczy o tym fakt, że coraz częściej właściciele małych łazienek nie uzupełniają wnętrz „dodatkowymi ozdobami” w postaci spoin, które kontrastują z kolorem płytek. Zaleca się tak dobrać odcień fugi, aby w pełni współgrał  on z barwą płytek układanych na podłodze czy na  ścianach.


Połysk


Błyszczące materiały i łazienki w stylu glamour to jedne z najmodniejszych propozycji w tym sezonie. Czy na taki wystrój mogą pozwolić sobie właściciele małych łazienek? Oczywiście, że tak! Moc połysku jest szczególnie potrzebna w niewielkich łazienkach, o których powiększeniu marzą właściciele. W porównaniu z płytkami matowymi połyskujący asortyment ceramiczny jest w stanie wydobyć znacznie więcej  z małego pomieszczenia. Szukając ciekawych inspiracji można śmiało powołać się na wykorzystanie płytek szkliwionych. Dodatki w postaci brokatu czy odcieni metalicznych potrafią powiększyć dotychczasowe wnętrze i ukazać jego czystość. Błysk płytek połączony z jasnym wyposażeniem łazienki umożliwi skuteczne przeprowadzenie metamorfozy i zaplanowanie listy zakupów w markecie budowlanym.


Faktura


Wybierając płytki do małej łazienki można bardzo łatwo się pogubić w bogactwie oferowanego asortymentu. Różne faktury, upodobniające materiał do drewna czy kamienia to tylko jeden z nielicznych przykładów. Cenną radą będzie zatem wskazanie, że w przypadku małych łazienek najlepiej zakupić gładkie płytki. Faktury są przeznaczone głównie dla większych przestrzeni, gdzie wyeksponowanie imitacji  nie będzie stanowiło większego problemu. Znacznie lepiej uzupełnić małą łazienkę mydelniczką czy półką prysznicową z fakturą niż zdominować całą przestrzeń łazienki chaotycznym wykończeniem.


Wzór


Podobnie wygląda to oczywiście w przypadku wzorów. Jednolite płytki bez dodatkowych zdobień są przede wszystkim zarezerwowane dla niewielkich toalet. Dzieje się tak za sprawą chęci uzyskania monolitycznego charakteru łazienki, który pozwoli na optyczne zwiększenie jej kubatury. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz