Praktyczna aranżacja małej łazienki - jakie płytki wybrać, aby ją optycznie powiększyć?

Jesteś tutaj:

Praktyczna aranżacja małej łazienki - jakie płytki wybrać, aby ją optycznie powiększyć?

3,1/5 (71 ocen)

Wbrew pozorom podążanie w stronę uzupełnienia wnętrza łazienki mozaiką nie zawsze okazuje się niewłaściwe. W tym przypadku zachowanie umiaru pozwoli na osiągnięcie najlepszego efektu. Dzięki mozaice mała łazienka może okazać się nie tylko bardziej przestronną czy elegancką, ale również przytulną. Elementy mozaiki są niewielkimi płytkami, których ułożenie w postaci ozdobnych pasów pozwoli na wizualne zwiększenie wysokości lub szerokości pomieszczenia. Zazwyczaj maleńkie, jednokolorowe płytki uzupełniają estetykę osadzenia wanny bądź umywalki.


Wielkość


Rozmiar płytki ma znaczenie, ponieważ potrafi oddziaływać na zmysł wyczucia dobrego smaku. Niewątpliwie takie wyczucie pojawia się, kiedy w małej łazience wypełniają ściany duże tafle płyt (ewentualnie można pomyśleć o elementach dekoracyjnych w postaci mozaiki). Decydując się na połączenie różnych wielkości płytek zaleca się skorzystać z dwóch rozmiarów. Inwestycja w zróżnicowane wymiary płytek do małej łazienki z pewnością nie jest wskazana.


Sposób ułożenia


Mała powierzchnia łazienki nie powinna zniechęcać do eksperymentowania. Chodzi tutaj oczywiście o układanie płytek w odniesieniu do ich kształtów. Płytki prostokątne, których dłuższy bok będzie znajdował się w pionie, spowodują optyczne zwiększenie wysokości łazienki. Jednak ze względu na to, że najczęściej użytkownicy zmagają się ze zbyt wąskimi łazienkami płytki prostokątne układa się w poziomie (dłuższy bok w poziomie).

Dzisiaj w małych łazienkach płytki układa się pod kątem prostym celem osiągnięcia spójnego i estetycznego wykończenia. O ułożeniu ukośnym można pomyśleć w dużych łaźniach, gdzie decyzja o kolorze czy fakturze płytek niekiedy odgrywa rolę drugorzędną.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz