Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Jesteś tutaj:

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

3,5/5 (11 ocen)

Osoby niepełnosprawne wcale nie muszą czuć dyskomfortu wchodząc czy wjeżdżając na wózku inwalidzkim do łazienki. Podstawą jest tutaj dostosowany do ich potrzeb projekt. Projekt musi być zgodny z wytycznymi prawa budowlanego, a równocześnie dostosowany do indywidualnego klienta, jakim jest osoba niepełnosprawna.


Od czego zacząć?


Korzystamy z łazienki codziennie i tak jak osobom pełnosprawnym nie sprawia to trudności, tak dla osób niepełnosprawnych stanowi to swoistego rodzaju wyzwanie. Wyzwaniem może być chęć skorzystania z łazienki w miejscu publicznym jak i nawet we własnym domu. Bardzo często bowiem zdarza się, że choć łazienka jest zaprojektowana dla osoby niepełnosprawnej, nie jest dostosowana do jej potrzeb i zapewnienia komfortu. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim zadbać również o szczegóły, które wielokrotnie pomijamy.

Stopień i rodzaj niepełnosprawności będzie niezwykle istotny w przypadku tego typu projektu. Należy określić zakres ruchu osoby niepełnosprawnej i tak zaprojektować łazienkę, aby korzystanie z niej stało się prostą czynnością dnia codziennego. W wielu przypadkach łączymy łazienkę z toaletą. Dlaczego? Ponieważ zyskujemy znacznie większą przestrzeń manewrową. Ponadto należy pamiętać również o zlikwidowaniu progów poprzez zastosowanie listew podprogowych i dostosowanie szerokości drzwi do sposobu poruszania się osoby niepełnosprawnej.


Miska ustępowa


Podobnie jak w przypadku projektu, tak i w przypadku wyposażenia łazienki szczególnie ważne jest dostosowanie jej elementów do stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Niestety wciąż wielu projektantów opiera swoje projekty na rozwiązaniach typowych, niedostosowanych w pełni do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Zaleca się, aby górna część miski ustępowej znajdowała się na wysokości około 50 cm, czyli jest to rozwiązanie wyższe niż dla osób pełnosprawnych. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tej wysokości jest zastosowanie specjalnej nakładki lub osadzenie muszli na cokole betonowym. Niezbędne jest również zamocowanie po bokach poręczy, które są bardzo pomocne dla osoby niepełnosprawnej. Ważne jest także precyzyjne zamontowanie spłuczki czy podajnika papieru toaletowego.


Jeżeli stać nas na rozwiązania droższe warto zainwestować w zestawy WC dla osób niepełnosprawnych, które wyposażone są w tego typu elementy. Bardzo często poręcze w takich zestawach mają powierzchnię falistą, dzięki czemu ręce się nie ślizgają. Ciekawą alternatywą są również poręcze fluorescencyjne, które świecą w ciemności i w znacznym stopniu ułatwiają poruszanie się, gdy w domu nie ma prądu.

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Wanna


Minimalna długość wanny powinna wynosić 1,5 m, natomiast szerokość 0,7 m. Wynika to z możliwości podjęcia bezpiecznej kąpieli. Osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach inwalidzkich powinny mieć wannę na wysokości około 0,5 m od poziomu podłogi, natomiast pozostałe na wysokości 0,6 m.

Producenci wyposażenia łazienek dla osób niepełnosprawnych oferują wanny z podestami, specjalnymi ławeczki, a także schodkami. Popularnym rozwiązaniem są także wanny z otwieranym bokiem. Tego typu modele występują jako półokrągłe i prostokątne. Dzięki swojej nietypowej konstrukcji w znaczący sposób ułatwiają przemieszczanie się.

Sedes z poręczą dla osób niepełnosprawnych

Sedes z poręczą dla osób niepełnosprawnych

Natrysk


W wielu przypadkach natrysk jest korzystniejszym rozwiązaniem. Osoba niepełnosprawna może być bardziej samodzielna podczas korzystania z natrysku. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane podaje, że powierzchnia kabiny natryskowej powinna być nie mniejsza niż 2,5 m2. Szerokość powinna wynosić minimum 1,5 m. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz