Wymiary i kształty kabin prysznicowych

Jesteś tutaj:

Wymiary i kształty kabin prysznicowych

3/5 (35 ocen)

Kabina prysznicowa lub wanna są dominującymi elementami wyposażenia łazienek. Często planując to pomieszczenie, zaczyna się właśnie od ustalenia jakiego typu i jak duża będzie kabina (wanna) oraz od tego, w którym miejscu ją ustawimy. I należy podkreślić, że jest to właściwie podejście do zadania, jakim jest urządzenie łazienki. W tym artykule chcemy przybliżyć Państwu, jakie kształty kabin są obecnie dostępne na runku oraz jakie są ich standardowe wymiary.


Rodzaje kabin prysznicowych


Kabiny prysznicowe produkowane są w wielu wariantach. Wynika to z zapotrzebowania klientów na różne typy. Niektórzy poszukują mniejszych i takich, które da się wcisnąć do niewielkiej i nieustawnej łazienki. Inni wręcz przeciwnie, rozglądają się za dużymi i atrakcyjnymi modelami, które można umieścić nie tylko przy ścianie, ale także w centralnym miejscu łazienki.

Jedni i drudzy mają szansę na znalezienie odpowiedniego typu kabiny prysznicowej. Jeśli nawet komuś nie udałoby się jej dobrać, to zawsze może zamówić kabinę na wymiar, a więc idealnie dopasowaną do jego oczekiwań i konkretnej łazienki.

Przyjrzyjmy się jednak, jakie rodzaje kabin czekają na klientów w salonach sklepowych:

- Kabina przyścienna – jednym bokiem styka się z jedną ze ścian łazienki, a reszta jej boków obudowana jest szkłem (lub sztucznym tworzywem). Podstawa takiej kabiny może mieć różny kształt, ale najczęściej jest to kwadrat, prostokąt lub półokrąg.

- Kabina narożna – idealna do umieszczenia w rogu łazienki. Dwoma bokami przylega do ścian, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca i może zmieścić się niemal w każdej łazience. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych typów  kabin prysznicowych.


- Kabina wnękowa – jej trzy boki to ściany pomieszczenia. Wykorzystywane są w łazienkach, gdzie tworzy się naturalna wnęka. Czasem jedną ze ścian dobudowuje się. Tego typu kabiny najczęściej nie są wyposażone w brodzik, a niektóre także nie mają żadnych drzwi.

- Kabina wolnostojąca – bardzo atrakcyjna, ale wymaga dużo miejsca. Poza tym konieczne jest specjalne doprowadzenie wody i jej odpływu. Takie kabiny wybierają je osoby, które mają duże łazienki i chcą przeznaczyć na ich aranżację spory budżet.

Kwadratowa kabina narożna

Kwadratowa kabina narożna

Kształty kabin


Pod względem kształtu kabin prysznicowych mamy jeszcze większy wybór. Na rynku spotyka się najczęściej kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, okrągłe, owalne i asymetryczne.

Kabiny kwadratowe – o takim kształcie mogą być zarówno kabiny przyścienne, narożne, wnękowe, jak i wolnostojące. Mamy tu warianty z brodzikiem i bez niego, a ich drzwi otwierają się uchylnie lub przesuwają na boki. Także pod względem wielkości można wybierać w różnych opcjach.  

Kabiny półokrągłe – zazwyczaj obejmują ¼ okręgu (ale zdarzają się również i większe). Taki kształt mają przeważnie kabiny narożne, choć nie jest to koniecznością. Ich drzwiczki otwierają się na boki przesuwając się na specjalnych prowadnicach lub uchylając się w sposób tradycyjny. Spotyka się kabiny o rozmaitych wymiarach, więc zawsze można dopasować któryś z modeli  do naszych potrzeb. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz