Wymiary i kształty kabin prysznicowych

Jesteś tutaj:

Wymiary i kształty kabin prysznicowych

2,8/5 (30 ocen)

Kabiny okrągłe – taki kształt mogą mieć tylko kabiny wolnostojące. Są bardzo atrakcyjne estetycznie. Aby były komfortowe w użytkowaniu, muszą jednak być odpowiednio  przestronne. Nadają się do łazienek o dużym metrażu, w których jest możliwość podprowadzenia niezbędnych instalacji na środek pomieszczenia.

Kabiny owalne – są to modele, które jednym bokiem (tam, gdzie jest panel prysznicowy) przylegają do ściany. Ponieważ mają więcej miejsca wewnątrz, niż analogiczna wersja okrągła, półokrągła czy kwadratowa, tym samym dają większy komfort podczas korzystania z nich.

Kabiny asymetryczne – chodzi tu o kabiny o nietypowym kształcie, często do zamontowania w rogu łazienki. Ich asymetryczność umożliwia wygodniejsze użytkowanie i w wielu przypadkach pozwala na zamontowanie kabiny nawet w niewielkiej łazience.

Kabina prysznicowa - przyścienna

Kabina prysznicowa - przyścienna

Standardowe wymiary kabin prysznicowych


Z wielkością kabiny muszą liczyć się zwłaszcza ci, którzy mają mniejsze łazienki. Producenci, znając te potrzeby wielu klientów, zaopatrują rynek w kabiny, które można dopasować do większości łazienek. Kupując jednak wybrany model, warto kierować się nie tylko ilością miejsca w łazience, ale także potrzebami osób, które będą z niej korzystały. Nie można kupić zbyt małej kabiny tam, gdzie są osoby niepełnosprawne, wysokie czy „przy kości”, bo okaże się, że się w niej po prostu nie mieszczą.

Dlatego należy dobrze się zastanowić i rozważyć, czy opłaca się kosztem oszczędności miejsca w łazience, kupować zbyt małą kabinę. Czasem warto zrezygnować np. ustawienia tam pralki czy umieszczenia umywalki w zamian za wygodniejszą kabinę.


Przyjrzyjmy się zatem, jakie są standardowe opcje wymiarów poszczególnych rodzajów kabin.

  • Kabiny kwadratowe: - narożne/przyścienne - 80x80 cm, 90x90 cm, 100x100 cm,

                                       - wolnostojące - 80x80 cm, 90x90 cm, 100x100 cm.  

  • Kabiny półokrągłe - 80x80 cm, 90x90 cm, 100x100 cm, 75x90 cm, 80x90 cm, 90x100 cm.
  • Kabiny okrągłe – mogą mieć średnicę 80cm, 90 cm, 100 cm.
  • Kabiny owalne - tu wielkość podaje się za pomocą średnicy koła, na planie którego została zbudowana dana kabina i może to być 90 cm, 100 cm albo więcej.

Rozmiary szerokości czy średnicy kabiny to jeszcze nie wszystko. Ważna jest również jej wysokość oraz głębokość brodzika, jeśli na taki się decydujemy. I tak najpopularniejsze modele mają wysokość mieszczącą się pomiędzy 180 – 200 cm. Głębokość brodzika natomiast może wynosić od 5 do 50 cm.

Półokrągła kabina prysznicowa - narożna

Półokrągła kabina prysznicowa - narożna

Ceny kabin


Rozrzut cen jest tutaj wyjątkowo duży. Zależą one od przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakich wykonane są poszczególne modele, a także od ich wielkości, kształtu oraz od wyposażenia. Najprostsze kabiny prysznicowe można kupić już za około 200 zł. Jednak te najbardziej popularne mieszczą się w przedziale cenowym – 600 – 1.500 zł. Natomiast kabiny zaliczane już do tych ekskluzywnych, a więc duże, z dobrego materiału i bogato wyposażone, kosztują od 3.000 nawet do 100.000 zł.

Mamy nadzieję, że opis tych parametrów pomoże Państwu we wstępnych planach doboru odpowiedniej kabiny do łazienki. Życzymy powodzenia!
 

Koniecznie zobacz