Białe płytki łazienkowe - doskonałe do nowoczesnej łazienki

Jesteś tutaj:

Białe płytki łazienkowe - doskonałe do nowoczesnej łazienki

3,6/5 (38 ocen)

Biel dominuje nie tylko w kuchni czy w salonie. Zainteresowanie kolorem odczuwalne jest również w łazienkach, gdzie śnieżne płytki rozświetlają małe i większe przestrzenie. Poniżej postaramy się przybliżyć zagadnienie białych płytek łazienkowych.


Styl


Zastosowanie białych elementów wykończenia ścian to szereg propozycji zarówno dla zwolenników tradycyjnego wystroju jak i nowoczesnego designu. Obecnie najrzadziej inwestorzy marzą o białych, niewielkich płytkach ceramicznych. Powszechnie kojarzone są one chociażby z basenami.

Jednak to wcale nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z białych płytek. Dzisiaj liczy się nie tylko kolor, ale i forma. W związku z tym wybiera się większe elementy, których wąskie spoiny ujednolicają dotychczasową ścianę w łazience. Biała płytka połączona ze spoiną w tym samym kolorze pozwala na powiększenie niewielkich sanitariatów. Ponadto jest chętnie wykorzystywana przez zwolenników klasyki. W takim przypadku często poszczególne przybory sanitarne uzupełnia się kontrastującym kolorem, w celu podkreślenia ich obecności i wartości.

Natomiast powszechnie w nowoczesnych wnętrzach dostrzega się płytki, które po ułożeniu imitują białe, ceglane mury. Wbrew pozorom jasne cegiełki nie są wyłącznie wytworem współczesnych projektantów - to także ukłon w stronę dawnych lat, dzięki którym urozmaica się wykończenie nowoczesnej łazienki. Aby nie przesadzić:  decydując się na tego typu płytki niewątpliwie należy pomyśleć o nich nie tylko w kategorii elementu wykończenia, ale przede wszystkim w kategorii detalu ozdobnego. Zatem w łazience białe płytki-cegiełki nie są kładzione na całej powierzchni ścian. Najczęściej stanowią ochronę  w otoczeniu wanny lub prysznica. Inną propozycją jest ich ułożenie do połowy wysokości ściany, a pozostałą część przegrody pokrywa się białą farbą odporną na działanie podwyższonej wilgotności.


Rodzaje płytek i ich ceny

 

Typ białej płytki łazienkowej

Charakterystyka

Cena

Mała płytka kwadratowa

  • wykończenie ścian i podłóg
  • kształt kwadratowy, prostokątny lub plastra miodu
  • przykładowe wymiary: 5x5 cm, 5x10 cm

od około

4 zł/szt.

 płytka kwadratowa lub prostokątna

 

Fazowana cegiełka z połyskiem

  • głównie wykończenie ścian
  • przykładowe wymiary: 7,5x15 cm, 10x20 cm

 

od około

2 zł/szt.

Fazowana cegiełka bez połysku

od około

1,5 zł/szt.

Płaska cegiełka

od około

1,0 zł/szt.

Gres wielkoformatowy

  • wykończenie ścian i podłóg
  • kształt kwadratowy lub prostokątny
  • przykładowe wymiary: 60x60 cm, 120 x 120 cm, 30 x 60 cm

od około

60 zł/szt.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz