Aranżacje i wyposażenie małych łazienek w bloku

Jesteś tutaj:

Aranżacje i wyposażenie małych łazienek w bloku

3,8/5 (29 ocen)

Małe łazienki – zmora mieszkań w blokach i kamienicach. Często nie ma w nich nie tylko miejsca na wstawienie całej wanny, ale również na umywalkę. Jeśli jeszcze do tego dochodzi muszla klozetowa, sytuacja wydaje się nie do pozazdroszczenia. Tymczasem zdolni projektanci, z orężem, jakim jest nowoczesna technologia, a więc i nowe rozwiązania producentów, potrafią nawet na tych kilku metrach kwadratowych zaaranżować całkiem znośną łazienkę.


Ergonomia przede wszystkim


Kiedy dysponujemy małą ilością miejsca, a umieścić musimy sporo sprzętu i urządzeń i jeszcze zostawić choć trochę wolnej przestrzeni, umiejętne zagospodarowanie jej jest kwestią zasadniczą. Nie ma co jednak ukrywać, że i tak trzeba będzie pójść na pewne kompromisy. Na szczęście dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze, gdyż producenci znający potrzeby wielu, wychodzą naprzeciw z funkcjonalnymi rozwiązaniami, o których napiszemy w dalszej części.

Tymczasem zaznaczymy tutaj, iż do tego, aby nawet mała łazienka spełniała swoje zadanie, należy koniecznie pozostawić minimum niezbędnego miejsca na to, by największa osoba wśród domowników mogła się tam swobodnie poruszać w pobliżu wanny (lub kabiny prysznicowej), umywalki czy muszli klozetowej. Naukowcy obliczyli, że średnio jest to 60 cm wolnej przestrzeni przy każdym z tych urządzeń. Pamiętajmy o tej zasadzie planując rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia naszej łazienki.

Mała łazienka

Mała łazienka

Jak rozmieścić wyposażenie łazienki?


Najpierw należy jak najdokładniej zapoznać się z jej rozmiarami i kształtem oraz rozłożeniem instalacji wodnokanalizacyjnej. To pozwoli nam wstępnie zaplanować rozmieszczenie koniecznych urządzeń. W dalszej kolejności trzeba będzie rozważyć następujące kwestie:

- ustalenie ilości miejsca na poszczególne elementy oraz kolejność ich umieszczenia (najczęściej używane powinny znaleźć się tuż przy drzwiach),

- aby łazienka choć optycznie wydawała się większa, warto nadać jej jasny kolor oraz zamieścić duże lustro,


- niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie (im więcej punktów z oświetleniem tym lepiej i wygodniej),

- zastosujmy szklane półki i przeszklone szafki,

- w łazienkach ze skosem lepiej jest umieścić prysznic, niż wannę,

- zamontujmy grzejniki rurkowe (nie tylko ogrzewają, ale służą jako suszarka),

- nie wstawiajmy na siłę pralki, suszarki, szafek i innych tego typu sprzętów, one raczej muszą znaleźć swoje miejsce poza łazienką.

Mała łazienka

Mała łazienka

Idziemy na ustępstwa


Jak już wspomnieliśmy, w przypadku małej łazienki, konieczne są kompromisy. Zobaczmy, jakie mamy wyjścia z sytuacji.

Wanna, prysznic, a może dwa w jednym?

W każdej rodzinie natrafiamy na rozbieżność upodobań. Jedni wolą kąpiel w wannie, inni szybki prysznic. W małej łazience nie da się umieścić i jednego i drugiego, ale… ale można zamontować wanno-kabinę lub panel prysznicowy nad wanną i parawan osłaniający przed rozpryskiwaniem się wody. Na rynku jest duży wybór tego typu rozwiązań w różnych rozmiarach i o różnych kształtach. Warto się nad tym zastanowić. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz