Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Jesteś tutaj:

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

3,5/5 (11 ocen)

Kabiny natryskowe występują w dwóch wariantach wysokościowych. Podobnie w przypadku ich ścian bocznych, które mogą być składane częściowo lub całkowicie. Jeżeli osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim wygodnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z bezprogowego brodzika, wykonywanego zazwyczaj z akrylu.

Sklepy rehabilitacyjne oferują specjalne krzesła prysznicowe z regulacją wysokości. Są one przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Cena takiego krzesła to około 100 zł.

Zarówno w przypadku wanien jak i natysków niezbędne jest wyposażenie ich w uchwyty wspomagające. Szczególnie ważne jest również wykonanie antypoślizgowej posadzki łazienki. Brodzik przystosowany dla korzystania przez osoby niepełnosprawne ma antypoślizgową fakturę. W przypadku wanny należy kłaść na dnie maty lub materace, które dzięki swojej strukturze zapobiegają pośliźnięciu się.

Prysznic z poręczami

Prysznic z poręczami

Umywalka


Zaleca się, aby szerokość umywalki wynosiła około 0,7 m, natomiast głębokość około 0,5 m. Dostęp do umywalki powinien być prosty i łatwy tak, aby dać możliwość osobie korzystającej oparcia łokci na bokach umywalki. Ważne jest również prawidłowe zamontowanie syfonów. Mogą się one znajdować przy ścianie lub pod tynkiem. Lustra należy umieszczać maksymalnie 1,0 m od poziomu posadzki.


Łazienka dla osoby niepełnosprawnej jest prawidłowo zaprojektowana i wyposażona, jeżeli zapewnia komfort użytkowania osobie niepełnosprawnej. Dla osób niepełnosprawnych jest ważne, aby być w jak największym stopniu osobą samodzielną. Z tego też względu na rynku nieustannie pojawiają się udogodnienia. Jednak niestety w bardzo wielu przypadkach przekraczają one możliwości finansowe osoby niepełnosprawnej i jej rodziny.

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

>

Koniecznie zobacz