Podłoga drewniana w łazience

Jesteś tutaj:

Podłoga drewniana w łazience

3,6/5 (22 ocen)

Najczęściej podłogi w łazienkach wykonywane są z płytek ceramicznych. Czy w  łazience sprawdzi się podłoga drewniana? Jak przygotować drewno, aby stało się odporne na działanie wody? A przede wszystkim: czy warto zdecydować się na tego rodzaju posadzkę? Odpowiadamy poniżej.


Przytulniej…


Płytki ceramiczne czy materiały kamienne kojarzą się z odczuwaniem zimna stąpając po nich. Zupełnie inaczej jest z drewnem, które wywołuje wręcz przeciwne skojarzenia. Drewno gwarantuje zatem lepszy komfort stąpania po łazienkowej posadzce.

Oprócz tego można zachować ciągłość pomiędzy posadzkami w holu czy w salonie, a posadzką w łazience. Dzięki temu podłoga drewniana może optycznie powiększać powierzchnię. Podłoga drewniana w łazience jest nowoczesną ofertą dla tych, którzy cenią sobie przytulne i ciepłe łazienki. Ciemne drewniane podłogi doskonale komponują się z białymi ścianami i jasnymi meblami łazienkowymi. Jest to w ostatnim czasie popularny trend wystroju nowoczesnych łazienek.


Na co zwrócić uwagę?


Główną z barier, które powodują, że nie masz ochoty na podłogę drewnianą w łazience jest woda. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że zarówno woda jak i zmiany temperatury nie wpływają korzystnie na drewno. Dlaczego jednak posadzki drewniane w łazience sprawdzają się?

Chociaż łazienka jest pomieszczeniem, w którym występuje podwyższona wilgotność powietrza oraz możliwość zachlapania posadzki wodą lub detergentami można wykonać w niej podłogę drewnianą. Należy jednak wybierając gatunek drewna zwrócić uwagę na jego twardość, odporność na wodę czy podatność na niszczenie biologiczne. Można zatem posadzkę drewnianą wykonać z drewna dębowego czy bukowego. Jednak znacznie częściej spogląda się w stronę gatunków egzotycznych. Naczelnym przedstawicielem jest tutaj tek czy merbau. Dlaczego dla drewna tekowego nie straszna jest wilgoć?

Przede wszystkim ze sporej zawartości w drewnie tekowym kwasu krzemowego i olejków. To właśnie drewno tekowe jest powszechnie wykorzystywane w saunach czy na basenach.

Podłoga drewniana w łazience

Podłoga drewniana w łazience

Rodzaje


Wybór drewnianej podłogi do łazienki jest spory. Nie chodzi tutaj wyłącznie o dokonanie wyboru gatunku drewna, ale i rodzaju posadzki. W zależności od wyboru formy nadasz posadzce drewnianej w łazience określony charakter.

Do najczęściej wybieranych należą:

• tradycyjne deski drewniane lub dyle podłogowe,
• parkiety przemysłowe,
• panele drewniane,
• lamparkiety,
mozaiki.


Typowe deski drewniane są najpopularniejszym materiałem do wykonywania posadzek drewnianych w łazienkach. W ostatnim czasie wielu konsumentów decyduje się na drewniane parkiety przemysłowe. Przyklejane są do podłoża za pomocą kleju, a dzięki swoim właściwościom są korzystnym rozwiązaniem w łazience. Parkiety przemysłowe szczególnie zalecane są do małych powierzchniowo łazienek, gdzie nie będzie widać łączeń poszczególnych płyt. W tym przypadku bardzo często stosuje się drewno tekowe ze względu na jego higroskopijność.

Podłoga drewniana w łazience

Podłoga drewniana w łazience czytaj dalej...

Koniecznie zobacz