Sedesy podwieszane - komfort i estetyka

Jesteś tutaj:

Sedesy podwieszane - komfort i estetyka

3,4/5 (52 ocen)

Jeśli chodzi o wysokość, na jakiej powinna być umieszczona muszla, to według specjalistów górna jej krawędź ma znaleźć się około 40 cm nad ziemią. Daje to gwarancję wygodnego korzystania dla większości osób.

Sedes natomiast powinien być oddalony od ściany o 20 cm. Przed nim powinna być dostępna taka ilość wolnego miejsca, która umożliwi komfort podczas użytkowania. Według fachowców taka przestrzeń nie powinna być mniejsza, niż  80x60 cm. Wynika to ze średnich wyliczeń, które mówią, że tyle miejsca gwarantuje minimum wygody podczas korzystania z urządzenia.

Przed wyborem sedesu podwieszanego stelaża i spłuczki, należy dobrze zmierzyć miejsce, gdzie mają się znaleźć te urządzenia. Chodzi o to, że trzeba wziąć pod uwagę nie tylko samą długość miski klozetowej, ale także szerokość stelaża (min. 12 cm), grubość płyty kartonowo-gipsowej lub ściany murowanej, (min. 15 cm) oraz odległość między ścianką a sedesem. Źle dokonane obliczenia mogą dać opłakane skutki już podczas prac montażowych.


Dokonując wyboru konkretnego modelu sedesu podwieszanego, warto sprawdzić, czy interesujące nas zestawy wyposażone są w matę wygłuszającą, która w znacznym stopniu wycisza działanie urządzenia.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że do danego rodzaju stelaża pasuje zawsze tylko jeden rodzaj przycisków spłukujących.

Wielu klientów ma wątpliwości, co wytrzymałości sedesów podwieszanych. Nie są pewni, czy stelaże utrzymają duże obciążenia związane z wagą samej ceramiki oraz osób, które będą z niej korzystały. Chodzi tu, oczywiście o osoby o dużych gabarytach. :) Nie ma się co obawiać, bo producenci dają zazwyczaj gwarancję na to, że przy prawidłowo zamocowanym stelażu i sedesie, urządzenie utrzyma obciążenie do 150 kg, a niektóre nawet ponad 400 kg.

Jeszcze inni swój sceptycyzm budują na dostępie do tych elementów urządzenia, które znajdują się pod ścianą. Obawiają się bowiem, czy podczas awarii nie będą musieli demontować płytek ze ściany. Na szczęście projektanci i producenci przewidzieli takie potrzeby i mają na to dość proste rozwiązanie. Polega ona na tym, że pod przyciskiem spłukującym znajduje się specjalny otwór rewizyjny, który umożliwia dostanie się do armatury w razie awarii i naprawienie usterki.

Może niektórych zainteresuje informacja, że na rynku dostępne są spłuczki, które automatycznie uruchamiają się po opuszczeniu deski lub wstaniu z muszli. Taki gadżet przydaje się osobom zapominalskim, a także tam, gdzie są dzieci, którym najczęściej zdarza się wybiec z toalety, zanim nacisną przycisk spłuczki.

Sedes wiszący

Sedes wiszący

Ile kosztuje sedes podwieszany?


Na całkowity koszt takiego sedesu wpływa cena zakupu miski klozetowej oraz stelażu. Oto średnie ceny tych elementów:

- muszla podwieszana – 220 – 1.500 zł

- stelaż do zabudowy lekkiej – 300 – 500 zł

- stelaż do zabudowy ciężkiej – 500 – 700 zł
 

Koniecznie zobacz