Kolektory słoneczne

Jesteś tutaj:

Kolektory słoneczne

3/5 (3 ocen)

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to jedno z najważniejszych zagadnień współczesnego budownictwa. Tego typu budowanie przynosi sporo korzyści środowisku naturalnemu, ale i nam samym. W co zatem warto zainwestować?


Zielony dom


Zainteresowanie ekologią i odnawialnymi źródłami energii przyczynia się do wdrażania w budownictwie systemów, które doskonale współpracują ze środowiskiem. Wykorzystując zasoby odnawialne nie degradujemy natury i z pewnością budujemy w sposób odpowiedzialny.

Jednym z najbardziej popularnych przykładów są kolektory słoneczne. Jak sama nazwa wskazuje bazują one na wykorzystaniu energii słonecznej. To doskonała propozycja do wykorzystania w projektach nowo budowanych domów, ale i w przypadku modernizacji budynków istniejących.


Zasada działania kolektorów słonecznych


W związku z powyższym działanie kolektorów słonecznych opiera się na pochłanianiu promieni słonecznych, czyli ich absorbowaniu. Energia słoneczna jest zatem niczym innym jak energią promieniowania słonecznego. Przekazywana jest do czynnika grzewczego i stamtąd transportowana i wykorzystywana.


Jest to ogólna zasada działania kolektorów słonecznych. Jednak należy zaznaczyć, że występują różne rodzaje kolektorów i w związku z tym szczegółowe zasady ich działania będą się od siebie różniły.

Montaż kolektorów

Rodzaje kolektorów słonecznych


Podążając tym krokiem wyróżniamy dwa podstawowe typy kolektorów słonecznych, które wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym. Przedstawiamy je poniżej.

Kolektory płaskie

Szczegółowe zasady pochłaniania i przekazywania energii słonecznej wynikają ze zróżnicowanej budowy kolektorów. Kolektory płaskie składają się z czterech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest solarna szyba ochronna. Szyba musi być odporna na szereg czynników atmosferycznych i ochraniać wewnętrzne elementy kolektora.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest absorber. Występuje on w postaci ciemnej powłoki wykonanej z blachy miedzianej. To właśnie on pochłania energię i przekazuje ją dalej. Przekazywanie energii jest możliwe dzięki miedzianym kanałom, a izolację zapewnia wełna mineralna.

Kolektory płaskie występują jako cieczowe, gazowe oraz dwufazowe. Nazwy poszczególnych podtypów wynikają z rodzaju nośnika energii w pompie ciepła. W związku z tym dla przykładu: kolektory cieczowe podgrzewają wodę lub mieszaninę wody wykorzystując energię słoneczną. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń czy uzyskanie ciepłej wody użytkowej.

Kolektory słoneczne

Kolektory próżniowe

Ze względu na znacznie mniejsze straty ciepła w większości przypadków decydujemy się na zakup kolektorów próżniowych. Są to kolektory stosunkowo droższe od kolektorów płaskich. Trzeba jednak zaznaczyć, że kolektory próżniowe często są równocześnie rozwiązaniem znacznie mniej wytrzymałym od kolektorów płaskich.

Co zatem wyróżnia kolektory próżniowe? Przede wszystkim to, że mogą absorbować promieniowanie rozproszone. Pomiędzy szklanymi rurami, a absorberem znajduje się pusta przestrzeń, czyli próżnia. Odgrywa ona ważną rolę szczególnie wtedy, gdy występują znaczne różnice temperatur. Chodzi tutaj o absorber oraz temperaturę otoczenia. Dzięki temu w znacznym stopniu ogranicza się straty ciepła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz