Kolektory słoneczne

Jesteś tutaj:

Kolektory słoneczne

3/5 (3 ocen)

Montaż


Montowanie kolektorów słonecznych przeprowadza się głównie nad pokryciem dachowym (nachylenie połaci południowych 30÷60°). Prace montażowe należy rozpocząć od zdemontowania dachówki. Dlaczego? Ponieważ niezbędne będzie zamocowanie nowych łat wraz z klamrami dachowymi. Następnie do dachówek montuje się tzw. szyny montażowe i dopiero do nich właściwą konstrukcję kolektora. Sąsiednie kolektory łączy się rurami z uszczelkami. W skład ostatnich prac wchodzi zamontowanie przyłącza zasilania (część górna) oraz powrotu (część dolna), a następnie doprowadzenie rur instalacji.

Zazwyczaj montując kolektory wykorzystuje się specjalne stelaże oferowane przez producenta. Muszą one być odporne na korozję i czynniki atmosferyczne.

Bezpośredni montaż kolektorów słonecznych na pokryciu dachowym jest znacznie trudniejszy. Wynika to z konieczności prawidłowego zabezpieczenia wolnych przestrzeni.

Panele słoneczne


Dofinansowania


Cena najtańszego kolektora słonecznego wynosi około 1300 zł (i wzwyż). Nie jest to zatem rozwiązanie tanie. Jednak nie oznacza to, że musimy pokrywać wszystkie koszty z nim związane. Istnieje bowiem możliwość dofinansowania. Chodzi tutaj o możliwość skorzystania z programów dopłat oraz kredytów udzielanych na ten cel. Dopłaty nie ograniczają się wyłącznie do zakupu kolektorów i elementów dodatkowych takich jak: zasobniki wodne czy aparatura pomiarowa. Pod uwagę brane są także koszty związane z projektem budowlano-wykonawczym oraz montażem.


Tabela zestawiająca możliwe dofinansowania
 

Źródło dofinansowania

Wysokość

Kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

do 45 % dopłat

Dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

do 40% całkowitego kosztu

Dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

do 50% dotacji dla rolników

Kredyt termomodernizacyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego

kierowany do podmiotów nie dysponujących środkami – premie termo modernizacyjne na źródło spłaty zaciągniętego kredytu w wys. do 20%

 

Inwestycja w kolektory słoneczne jest opłacalna, a skorzystanie z jednego z wymienionych powyżej programów pozwala ograniczyć własne nakłady finansowe. Przedłożenie faktur i odbiór techniczny to ostatni krok w celu otrzymania pomocy od państwa.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz