Ile kosztuje konstrukcja i pokrycie dachu?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Ile kosztuje konstrukcja i pokrycie dachu?

3,5/5 (27 ocen)

Najlepiej, aby wilgotność drewna wynosiła około 18 %. Jeżeli chodzi o obróbkę to najlepszym wyborem jest oczywiście inwestycja w drewno strugane i suszone komorowo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wtedy 1 m3 nie będzie kosztował mniej niż 1000 zł. Poniżej 1000 zł dostaniemy materiał nieobrobiony.

Koszty więźby dachowej to wynik stopnia rozbudowania konstrukcji dachowej. Nie powinno dziwić, że im bardziej będzie skomplikowany kształt dachu, tym należy liczyć się z większymi nakładami finansowymi (zarówno jeżeli chodzi o materiały jak i robociznę).
 

Rodzaj dachu

Cena

Dach jednospadowywięźba krokwiowa

20 zł/m2

Dach czterospadowywięźba krokwiowo jętkowa

30 zł/m2

Dach mansardowy

50 zł/m2

Więźba rozporowo - zastrzałowa

nawet ponad 200 zł/m2

 

Trzeba zaznaczyć, że typowe więźby dachowe mogą zostać zastąpione konstrukcjami prefabrykowanymi. Nie można jednak twierdzić, że zawsze konstrukcje prefabrykowane będą tańsze. Brak istotnych różnic pojawia się w przypadku wiązarów dachowych o dużych rozpiętościach.

Montaż pokrycia dachowego

Montaż pokrycia dachowego

 

Pokrycie dachowe
 

Rodzaj pokrycia

Cena materiału

Cena robocizny

Dachówka ceramiczna

około 60 zł/m2

około 50 zł/m2

Dachówka cementowa

około 30 zł/m2

około  30-40 zł/m2

Blachodachówka

około 40 zł/m2

około 30 zł/m2

Blacha trapezowa

około 20 zł/m2

około 40 zł/m2

Dachówka bitumiczna

około 30 zł/m2

około 35 zł/m2

 

Oprócz wykonania pokrycia dachowego trzeba pamiętać o dodatkowym asortymencie, do którego należą chociażby gąsiory dachowe czy dachówki szczytowe. Wbrew pozorom to właśnie galanteria dachowa może w znacznym stopniu podwyższyć koszt wykonania określonego rodzaju pokrycia dachowego. Warto zauważyć, że podawane w cennikach dekarskich wartości robocizny nie odnoszą się już do 1m2, ale do konkretnego elementu. Dla przykładu: montaż kominka wentylacyjnego kosztuje około 80 zł. Oprócz tego zamontowanie płotków śniegowych czy odgromienia również ma swoją cenę.

Montaż blachodachówki

Montaż blachodachówki


Remont


W zależności od stanu więźby dachowej remont dachu może okazać się tańszy lub droższy od wykonania nowej konstrukcji. Stąd też nie zawsze pokrycie dachu będzie wiązało się z identyczną ceną. Trzeba zauważyć, że w przypadku remontu najpierw należy przeprowadzić demontaż starej dachówki czy zerwać papę – dodatkowe koszty. Poza tym warto pamiętać w kosztorysie także o oknach dachowych, kominach i obróbkach z nimi związanych.

Przed podjęciem działania warto skorzystać z konsultacji, których udzielają konstruktorzy i dekarze. Jednak i specjaliści kosztują…

mgr inż. Zuzanna Buszta

 


Koniecznie zobacz