Montaż i mocowanie rynien

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Akcesoria systemowe Koramic Dachy

    Akcesoria systemowe Koramic

    Niezbędnym uzupełnieniem dachówek i akcesoria ceramiczne, które razem z dachówką podstawową tworzą kompletną połać dachową są produkty, których nie widać na pierwszy rzut oka, czyli akcesoria techniczne. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych.

    Czytaj dalej+

Montaż i mocowanie rynien

3,6/5 (20 ocen)

Równie ważne jak uzyskanie pożądanej długości jest wykonanie otworu w dnie rynny przeznaczonego dla rury spustowej lub wylotu otwartego. Otwory w rynnach metalowych  również wykonuje się przy użyciu piłki do metalu. Warto podkreślić, że wyloty otwarte przeważnie mocuje się do rynny z zastosowaniem tzw. klamry mocującej.


Zaślepki i narożniki


Szczególnie newralgicznymi punktami mocowania rynien są ich zakończenia i narożniki. Końcowe elementy wymagają zastosowania denek, które powinny być założone na rynnę przed jej założeniem na haki. W zależności od rodzaju rynien wykorzystuje się denka zewnętrzne/wewnętrzne lub uniwersalne (czyli lutowane do rynien metalowych). Przed lutowaniem należy odtłuścić powierzchnię, a następnie przylutować denko zgodnie z wytycznymi podanymi w instrukcji producenta.

Oprócz zakończeń należy szczególną troską objąć narożniki. Jak już wspomniano wcześniej w miejscu ich lokalizacji odległości pomiędzy hakami powinny być mniejsze. Pomiędzy narożnikami, a rynnami trzeba zostawić odstępy, aby można było zamontować łączniki. Szerokość odstępów zazwyczaj wynosi około 1-2 mm.


Łączniki


Montaż łączników również nie jest skomplikowany. W przypadku rynien metalowych łączy się je na zakład, a następnie lutuje. W przypadku innych systemów można wykorzystać łączniki. Najpierw jednak wprowadza się uszczelniacz dekarski na długości uszczelki gumowej. Dopiero teraz mocuje się tylni, a następnie przedni zaczep łącznika. Nadmiar uszczelniacza należy oczywiście usunąć.


Ceny


Montaż systemu rynnowego można przeprowadzić samodzielnie nie narażając się na dodatkowe koszty. Pomocne okazują się oczywiście instrukcje producentów. Decydując się na ekipę fachowców za samą robociznę trzeba będzie zapłacić od 12 do 40 zł/mb. Jednak to właśnie wtedy czas montażu skróci się do minimum.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz