Idealny, trwały i praktyczny dach, ale jaki?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Idealny, trwały i praktyczny dach, ale jaki?

3,8/5 (8 ocen)

Ponadto trzeba wcześniej przygotować konstrukcję do odpowiedniego pokrycia. Chodzi o sztywne poszycie niezbędne chociażby dla blachy płaskiej jak i ułożenia łat i kontrłat dla pokrycia dachowego z dachówek. To czy lepiej zdecydować się na pokrycie z blachy płaskiej czy dachówki ceramicznej lub betonowej przedstawiliśmy w odrębnym artykule. Warto jednak pamiętać, że 1 m^2 pokrycia z dachówki ceramicznej jest znacznie droższy niż z blachy płaskiej.


Specyfika miejsca


Idealny dach dla Inwestora nie zawsze musi okazać się idealnym dachem, komponującym się z lokalnym krajobrazem. Zatem dążenie za wszelką cenę do oryginalności nie zawsze wiąże się z piękną odsłoną.

Coraz częściej podkreśla się rolę lokalnej tradycji. Bryły o podobnych kształtach, których pokrycia dachowe wykonane są z różnych materiałów z pewnością nie gwarantują tzw. architektonicznego porządku. Oprócz osiedli warto bliżej przyjrzeć się regionalności.

Przykładem może być Podhale, gdzie dachy pokrywa się gontem. Dzięki temu nie tylko panuje architektoniczny porządek, ale i zwraca się uwagę na lokalną tradycję. Podobnie wygląda to na Mazurach, gdzie dachy pokrywa się czerwoną dachówką ceramiczną.

Poszukiwania idealnego dachu powinny zatem uwzględniać specyfikę miejsca, w którym będzie budowany czy też remontowany dom. Przekreślając lokalną specyfikę miejsca można bowiem więcej stracić niż zyskać.

Idealny dach to dach, który będzie dostosowany do charakteru i konstrukcji budynku. Idealny dach to fachowo wykonany projekt przez profesjonalnego konstruktora. Idealny dach to precyzyjne wykonawstwo samej konstrukcji, a następnie ułożenie pokrycia dachowego. Zapamiętaj, że wybór pokrycia może okazać się równie cenny jak wybór samego projektanta konstrukcji Twojego dachu.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz