Dach pogrążony (wgłębiony, wklęsły)

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

 • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

  Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

  Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

  Czytaj dalej+

Dach pogrążony (wgłębiony, wklęsły)

3,5/5 (8 ocen)

Konstrukcja dachu wcale nie musi być spadzista i wypukła.  Pośród różnych rozwiązań spotyka się także dachy pogrążone, należące do grupy dachów wklęsłych.


Charakterystyka


Powszechne są nie tylko proste konstrukcje dachów, do których zalicza się przede wszystkim dachy jedno- czy dwuspadowe. Projektuje się również dachy wielospadowe, naczółkowe czy mansardowe. Jednak pośród nich także i dzisiaj pojawiają się konstrukcje pogrążone.

Dach pogrążony jak sama nazwa wskazuje jest dachem, który nie ma typowej, występującą w przypadku dachów dwuspadowych kalenicy. Cechą charakterystyczną dachu wklęsłego jest położenie jego części zewnętrznej powyżej części środkowej.


Spotkanie z dachem pogrążonym


Wbrew pozorom spotkać dach pogrążony nie jest wcale trudno. Warto zaznaczyć, że wklęsłe konstrukcje dachów bardzo często pojawiały się już w renesansie. Nie są zatem rozwiązaniem pochodzącym z XXI wieku. Stąd też dachy pogrążone występują również w przypadku zabytkowych budynków. Dach wgłębiony w wielu tego typu konstrukcjach jest otoczony przez attykę.

Attyka to nic innego jak ścianka czy balustrada, która znajduje się w górnej części zabytkowego budynku.  Połączenie estetyki oraz zabezpieczenie przed pożarem to jedne z głównych zadań omawianego elementu architektonicznego. Właśnie za pełną lub ażurową attyką ukryty jest symetryczny dach pogrążony.


Przykładowe zabytki, których dach jest konstrukcją pogrążoną:

 • Ratusz w Tarnowie z 1330 r.
 • Dwór – kasztel w Szymbarku z 1540 r.
 • Synagoga w Szydłowie budowana w 1534-1564 r.
 • Synagoga w Szarogrodzie z 1589 r.
 • Kamienica Orsettich w Jarosławiu po przebudowie przez Wilhelma Orsettiego w późnym renesansie
 • Domek Loretański w Gołębiu z ok. 1634 r.
 • Synagoga w Zamościu z pocz. XVII w.
 • Dwór w Branicach z 1. poł. XIX w.
 • Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach z 1929 r.

Trzeba zaznaczyć, ze dachy pogrążone nie są wyłącznie reprezentowane przez zabytki z minionych epok. Tego rodzaju konstrukcje projektuje się także i dzisiaj – szczególnie w przypadku budynków wysokich i wysokościowych.


Wody opadowe


Niezwykle interesującą kwestią jest oczywiście odprowadzania wód opadowych z dachu pogrążonego. Jak powszechnie wiadomo tutaj woda nie jest w pierwszej kolejności odprowadzana do systemu zewnętrznych rynien i rur spustowych  (jak dzieje się to w przypadku dachów dwuspadowych). Woda opadowa gromadzi się na połaciach dachu, a dopiero potem jest odprowadzana do rury spustowej zlokalizowanej wewnątrz budynku. Niezbędne w praktyce okazuje się zatem dokładne wykonanie specjalnego kanału zbierającego deszczówkę.

Zdjęcie: wikipedia.org

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz