- 1/1
Konstrukcja dachu wcale nie musi być spadzista i wypukła. Pośród różnych rozwiązań spotyka się także dachy pogrążone, należące do grupy dachów wklęsłych.
Charakterystyka
Powszechne są nie tylko proste konstrukcje dachów, do których zalicza się przede wszystkim dachy jedno- czy dwuspadowe. Projektuje się również dachy wielospadowe, naczółkowe czy mansardowe. Jednak pośród nich także i dzisiaj pojawiają się konstrukcje pogrążone.
Dach pogrążony jak sama nazwa wskazuje jest dachem, który nie ma typowej, występującą w przypadku dachów dwuspadowych kalenicy. Cechą charakterystyczną dachu wklęsłego jest położenie jego części zewnętrznej powyżej części środkowej.
Spotkanie z dachem pogrążonym
Wbrew pozorom spotkać dach pogrążony nie jest wcale trudno. Warto zaznaczyć, że wklęsłe konstrukcje dachów bardzo często pojawiały się już w renesansie. Nie są zatem rozwiązaniem pochodzącym z XXI wieku. Stąd też dachy pogrążone występują również w przypadku zabytkowych budynków. Dach wgłębiony w wielu tego typu konstrukcjach jest otoczony przez attykę.
Attyka to nic innego jak ścianka czy balustrada, która znajduje się w górnej części zabytkowego budynku. Połączenie estetyki oraz zabezpieczenie przed pożarem to jedne z głównych zadań omawianego elementu architektonicznego. Właśnie za pełną lub ażurową attyką ukryty jest symetryczny dach pogrążony.
Przykładowe zabytki, których dach jest konstrukcją pogrążoną:
- Ratusz w Tarnowie z 1330 r.
- Dwór – kasztel w Szymbarku z 1540 r.
- Synagoga w Szydłowie budowana w 1534-1564 r.
- Synagoga w Szarogrodzie z 1589 r.
- Kamienica Orsettich w Jarosławiu po przebudowie przez Wilhelma Orsettiego w późnym renesansie
- Domek Loretański w Gołębiu z ok. 1634 r.
- Synagoga w Zamościu z pocz. XVII w.
- Dwór w Branicach z 1. poł. XIX w.
- Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach z 1929 r.
Trzeba zaznaczyć, ze dachy pogrążone nie są wyłącznie reprezentowane przez zabytki z minionych epok. Tego rodzaju konstrukcje projektuje się także i dzisiaj – szczególnie w przypadku budynków wysokich i wysokościowych.
Wody opadowe
Niezwykle interesującą kwestią jest oczywiście odprowadzania wód opadowych z dachu pogrążonego. Jak powszechnie wiadomo tutaj woda nie jest w pierwszej kolejności odprowadzana do systemu zewnętrznych rynien i rur spustowych (jak dzieje się to w przypadku dachów dwuspadowych). Woda opadowa gromadzi się na połaciach dachu, a dopiero potem jest odprowadzana do rury spustowej zlokalizowanej wewnątrz budynku. Niezbędne w praktyce okazuje się zatem dokładne wykonanie specjalnego kanału zbierającego deszczówkę.
Zdjęcie: wikipedia.org