Czterospadowy dach kopertowy

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Czterospadowy dach kopertowy

2,8/5 (62 ocen)

Jeszcze innym, dość powszechnym, rozwiązaniem jest lukarna, czyli nadbudówka na dachu, w której znajduje się pionowo umieszczone okno. Uzyskuje się tą drogą nie tylko większą kubaturę wnętrza przekraczającego wysokość 1,9 m (granica dla powierzchni użytkowej), ale również wprowadza się więcej naturalnego światła. Często projektanci wykorzystują aż cztery lukarny, na każdej połaci uzupełniając je oknami połaciowymi. Od strony frontu i od ogrodu lukarny bywają większe i dają więcej swobody. Niektóre domy mają więcej, niż jedną lukarnę na jednej połaci, ale nie jest to efektowne rozwiązanie, burzy proporcje dachu, który wygląda na cięższy, niż jest w istocie.

Pamiętajmy, że we wnętrzach na takim poddaszu, mamy zupełnie inne możliwości aranżowania. Zastanówmy się więc, ile i jak dużych pomieszczeń tam powstanie i jaką będą pełniły funkcje. Najczęstszym rozwiązaniem jest lokalizacja sypialni dla kilku domowników oraz łazienki i toalety, ale bywa, że tworzy się tam jedną otwartą przestrzeń, która z powodzeniem może pełnić funkcję salonu.

Budowa domu z dachem kopertowym

Budowa domu z dachem kopertowym

Koszt budowy dachu kopertowego


Dla projektantów i budowlańców nie jest zaskoczeniem, że dach często stanowi dużą część kosztów budowy całego domu. Niestety wielu inwestorów o takich faktach dowiaduje się dopiero podczas ich realizacji. Dlatego wszystkich, którzy stoją przed wyborem projektu domu, zachęcamy do zadawania pytań o różne warianty dachu i ich ceny, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.


Jak chociaż szacunkowo obliczyć koszt budowy dachu?

Wydatki, jakie będą związane z samym dachem, zależą od wielu rzeczy. Trzeba wziąć pod uwagę na przykład rodzaj więźby, jaka będzie konieczna do utrzymania wybranego rodzaju dachu. Konieczne jest obliczenie, ile metrów będą miały połacie dachu oraz stopień ich skomplikowania.

Na cenę dachu zasadniczy wpływ ma wybór rodzaju pokrycia, a także koszta związane z izolacją, orynnowaniem, no i – oczywiście – honorarium dla ekip fachowców, które po pierwsze wybudują, a po drugie pokryją dach. Z projektem wybranego dachu można zwrócić się do profesjonalnej firmy dekarskiej, która może dość precyzyjnie obliczyć zarówno, ile materiałów będziemy potrzebowali na pokrycie, jak i koszt samej robocizny.
 

Koniecznie zobacz