Urządzanie i projektowanie funkcjonalnej garderoby

Jesteś tutaj:

Urządzanie i projektowanie funkcjonalnej garderoby

3,3/5 (19 ocen)

Posiadanie garderoby znacznie ułatwia utrzymanie porządku. Głównym warunkiem jest jej prawidłowe urządzenie, które powinno ułatwić dbanie o jej nienaganne wnętrze. Stąd projektowanie garderoby w domach jednorodzinnych jest powszechnym sposobem na ułatwienie codziennego życia.Garderoba w Twoim domuDawniej garderoby kojarzone były przede wszystkim z teatrami. To właśnie tam aktorzy przymierzali stroje i przygotowywali się do sztuki.

Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Posiadanie garderoby w domu przestaje być utożsamiane z niedostępnym luksusem. Ze względu na szereg zalet, które przynosi posiadanie garderoby w domu garderoba jest chętnie projektowana.

Zaprojektowanie garderoby jako osobnego pomieszczenia jest jak najbardziej celowe. Dzięki temu nie trzeba szukać dodatkowej przestrzeni przeznaczonej na przechowywanie ubrań. Rozwiązanie z pierwotnym zaprojektowaniem garderoby jest zatem jak najbardziej praktyczne i wygodne.

Pomimo tego nie każdy buduje dom. Nie oznacza to jednak, że nie może pozwolić sobie na garderobę w swoim domu – wręcz przeciwnie. Jedną z propozycji może okazać się wykonanie garderoby za ścianką z płyt gipsowo-kartonowych. Drugą zaś (w przypadku małych powierzchni) ukrycie garderoby za przesuwanymi drzwiami szafy, której wyposażenie będzie identyczne jak wyposażenie garderoby w odsłonie osobnego pomieszczenia.

Szafa wnękowa w garderobie

Szafa wnękowa w garderobie
 

Lepiej z oknemMożliwość funkcjonalnego urządzenia garderoby niewątpliwie wiąże się z jej lokalizacją. Chodzi tutaj także o dostęp do światła, co potwierdzają opinie mieszkańców tych domów, w których garderoby są osobnymi pomieszczeniami.

Użytkownicy garderoby podkreślają, że ze względu na chęć przebierania się właśnie w garderobie, możliwość dokonywania przymiarek niezbędne okazuje się okno. Niekoniecznie duże przeszklenie, ale okno, które zapewni odpowiedni dopływ naturalnego światła. Z tych względów ulokowanie garderoby na poddaszu i montaż okna dachowego okazują się czynnościami nieodzownymi.

Zatem w praktyce pomimo wolnego miejsca pod schodami zaprojektowanie i urządzenie garderoby jest niepożądane. Znacznie lepiej sprawdzi się tam pomieszczenie gospodarcze niż garderoba. Wynika to właśnie z dostępu do naturalnego światła.


WymiaryAby urządzanie garderoby nie przysporzyło wielu problemów należy odpowiednio ją zaprojektować. Chodzi tutaj oczywiście o podstawowe informacje dotyczące wymiarów garderoby.

Komfort użytkowania garderoby w dużej mierze wynika właśnie z jej powierzchni. W praktyce powierzchnia użytkowa garderoby nie powinna być mniejsza niż 3,5 m2. Zatem w przypadku braku takiej powierzchni lepiej zainwestować w tradycyjną szafę.

Zaprojektowana powierzchnia przeznaczona na garderobę musi gwarantować możliwość zawieszenia drążka na wieszaki. W praktyce zaznacza się, że marynarki zajmują znacznie więcej miejsca niż koszule. Dlatego też długość drążka powinna być do tego w pełni przystosowana. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz