Jak praktycznie i efektownie urządzić korytarz?

Jesteś tutaj:

Jak praktycznie i efektownie urządzić korytarz?

3,6/5 (66 ocen)

Korytarz związany zarówno z wchodzeniem jak i z wychodzeniem z domu – kreuje pierwsze wrażenie jak i to ostatnie. Dlatego też praktyczne urządzenie tego rodzaju wnętrza pozwala na dokonanie pozytywnej oceny pod względem funkcjonalnym.

Wydawać by się mogło, że najwięcej uwagi poświęca się w aranżowaniu wnętrz kuchni, salonowi czy sypialni. Jednak w rzeczywistości dekoratorzy poświęcają swoją uwagę także łazienkom, biurom i właśnie korytarzom. Korytarz stanowi niejako wizytówkę Twojego domu czy mieszkania. Warto zatem poświęcić czas na jego wykończenie i właściwie dobrać szafę.


Ściany


Urządzanie korytarza powinno wiązać się z każdym jego elementem. W związku z tym należałoby rozpocząć od ścian. Chodzi tutaj zarówno o ich wykończenie jak i wybór odpowiedniej dla nich kolorystyki.

Ściany w korytarzu mogą być po nałożeniu typowych tynków po prostu pomalowane farbą. Jednak obecnie coraz powszechniejsze staje się inwestowanie w ściany zdobione. Z tego też względu chętniej ściany pokrywa się tynkiem dekoracyjnym, ozdobnymi masami czy farbami. Po pierwsze takie rozwiązanie cieszy oko przy równoczesnym zachowaniu swojej praktyczności. Tynki dekoracyjne czy ozdobne masy łatwiej utrzymać w czystości.

Jeżeli natomiast chodzi o kolory to również nie jest to kwestią oczywistą. Jasne kolory powiększą Twój korytarz, natomiast ciemne odcienie unowocześnią przestrzeń. Warto, aby styl urządzania korytarza nie odbiegał od pozostałych pomieszczeń. Dzięki temu uzyska się efekt jednolitego aranżacyjnie domu.

Połączenie odpowiedniego tynku i koloru to dopiero początek wizji kreującej Twój korytarz. Musisz zatem działać dalej, nie poprzestając na ścianach.


Ciekawie urządzony korytarz

Ciekawie urządzony korytarz

Podłogi


Urządzanie korytarza powinno opierać się także na wyborze materiału podłogowego. To właśnie nieświadome wybory materiałów podłogowych mogą odebrać urok nawet najpiękniejszym korytarzom.

Korytarz jest pomieszczeniem zamkniętym lub otwartą przestrzenią, z którą stykamy się bezpośrednio po wejściu do mieszkania czy domu. Ten bezpośredni kont bardzo często niesie ze sobą wodę deszczową czy błoto. Dlatego też w korytarzu nie kładzie się z pewnością jasnych dywanów. W związku z tym wybiera się takie materiały podłogowe, które będą łatwe w utrzymaniu czystości, a równocześnie odporne na wymienione powyżej czynniki.

Korytarz najczęściej wyłożony jest płytkami lub panelami. Zazwyczaj materiały podłogowe reprezentuje gres terakota lub kamień. Jeżeli jednak poszukuje się nieco innych, cieplejszych rozwiązań to wybór pada na panele laminowane. Coraz częściej płytki jak i panele imitują naturalne materiały wykończeniowe takie jak drewno czy kamień.

Przed podjęciem decyzji trzeba z pewnością szukać pomiędzy materiałami wysokiej jakości. Brud  i niesiona z dworu woda są w stanie w bardzo szybkim czasie zniszczyć piękną, nową podłogę. Z tego też względu należy porównywać płytki i panele różnych producentów, szukając tych najlepszych jakościowo.

Korytarz pomalowany na żółto z szafkami

Korytarz pomalowany na żółto z szafkami

Oświetlenie


Nie do każdego korytarza dociera naturalne światło słoneczne. Nie warto jednak tworzyć z korytarza miejsca ponurego, gdzie brakuje światła. Takie rozwiązanie nie jest ani praktyczne, ani estetyczne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz