Jak praktycznie i efektownie urządzić korytarz?

Jesteś tutaj:

Jak praktycznie i efektownie urządzić korytarz?

3,5/5 (57 ocen)

Zazwyczaj dopiero projektowane, nowe domy są wyposażone w korytarze, gdzie znajdują się okna. Nieco inaczej wygląda to w popularnych blokowiskach czy kamienicach. Nie powinno się jednak świadomie rezygnować z różnego typu światła.

I tutaj właśnie na ratunek przychodzi światło sztuczne. Jego rola jest nieoceniana w każdym wnętrzu: urządzonym w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Jakie oświetlenie jest popularne? Przede wszystkim oświetlenie sufitowe, ale także boczne.

Najczęściej w korytarzach montuje się oświetlenie sufitowe oraz oprawy meblowe. Przydatne okazują się także kinkiety – nowoczesne, klasyczne, stylowe. Jednak pierwszą rolę odgrywa oczywiście oświetlenie sufitowe. Jest ono podstawowym oświetleniem w korytarzu. Nie można zapomnieć o dopasowaniu stylu oświetlenia do zaplanowanego wyposażenia.

Oświetlenie na korytarzu

Oświetlenie na korytarzu


Wyposażenie


Główne wyposażenie korytarza stanowi przeważnie szafa lub widoczny wieszak na płaszcze. Elementy wyposażenia powinny być wygodne w użytkowaniu. Stąd wzrastająca popularność szaf wnękowych. Są one dzisiaj znacznie chętniej zamawiane niż tradycyjne szafy. Zajmują mniej miejsca, a równocześnie pozwalają wykorzystać istniejące wnęki. Szafy przeznaczone do zabudowy to bardzo często szafy wyposażone w lustra, dzięki którym przestrzeń korytarza wydaje się być optycznie większa.

Ograniczenie się w przedpokoju do szaf nie jest konieczne. Jeżeli dysponujesz większą powierzchnią z pewnością warto zainwestować w szafkę na buty czy dodatkową półkę. Należy jednak trzymać się zasady: korytarz nie może sprawiać wrażenia zagraconego. Usytuowanie mebli nie powinno ograniczać poruszania się w korytarzu czy dojścia do drzwi.

Troska o ścianę, podłogi, oświetlenie i wyposażenie w zupełności odmieni każdy korytarz. W wielu przypadkach wystarczy zmienić chociaż jeden z wymienionych aspektów, a wnętrze przestanie być zimne, mało przytulne czy niefunkcjonalne. Zadanie jest jednak z pozoru proste, bo często zbyt duży wybór materiałów wykończeniowych sprawia wiele problemów.

Nowocześnie urządzony korytarz

Nowocześnie urządzony korytarz

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz