Projekt, funkcje, wymiary i aranżacja wiatrołapu

Jesteś tutaj:

Projekt, funkcje, wymiary i aranżacja wiatrołapu

3,5/5 (58 ocen)

Zwrócenie uwagi na poszczególne pomieszczenia w projekcie domu jednorodzinnego nie wynika jedynie z faktu ekonomicznego, ale przede wszystkim użytkowego. Częstym pomieszczeniem podlegającym analizie jest wiatrołap. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wielu bez zastanowienia z niego rezygnuje, co w praktyce nie zawsze jest opłacalne. Co daje wiatrołap?
 

Przepisy
 

Zgodnie z prawem nie ma szczegółowych przepisów, które regulują konieczność zaprojektowania w domu jednorodzinnym wiatrołapu. W związku  z tym nie ma obowiązku jego zaprojektowania. Można zatem inaczej wykorzystać dostępną powierzchnię. Jednak czy w praktyce jest to opłacalne?

Wiatrołap to inaczej przedsionek czy sień. W związku z tym jego zaprojektowanie nie jest z pewnością bezcelowe. Wręcz przeciwnie wiatrołap pełni szereg funkcji, dzięki którym rezygnacja z wiatrołapu nie jest już taka prosta.
 

Funkcje
 

Wiatrołap jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Jedną z najważniejszych jest zapewnienie komfortu cieplnego. Jak już wspominano nie raz komfort cieplny może zostać zachowany, gdy zachowana jest stała temperatura. Wiatrołap zapobiega spadkowi temperatury wewnątrz pomieszczeń. To właśnie on przyczynia się do odpowiedzi na niską temperaturę. Wiatrołap jest zatem szczególnie doceniany przez użytkowników w okresie jesienno-zimowym.

Oprócz tego wiatrołap chroni wewnętrzne pomieszczenia przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. Odczuwa się to przede wszystkim w miastach, gdzie najczęściej związany z ruchem drogowym może być w pewnym stopniu ograniczony.

Z punktu widzenia użytkowania trzeba koniecznie zwrócić uwagę na zachowanie czystości. To właśnie wiatrołap nie doprowadza do zabłocenia podłogi Twojego salonu. Deszczowe dni potwierdzają jak cenny jest wiatrołap szczególnie dla tych domowników, którym zależy na utrzymaniu czystości bez zbędnego wysiłku.


Nowoczesny wiatrołap

Usytuowanie
 

Rozmieszczenie w projekcie pomieszczeń powinno zważać na ich funkcjonalność. Zatem prawidłowe usytuowanie wiatrołapu w znacznej mierze przyczynia się do odbioru roli, które pełni. Usytuowanie wiatrołapu jest zależne od kierunku wiejących wiatrów. Zatem lokalizacja wiatrołapu ogranicza się w Polsce do strony zachodniej lub południowo-zachodniej.

Wiatrołap może być osobną bryłą, czyli gankiem. W chwili obecnej rezygnuje się jednak z tego rozwiązania. Lokalizuje się go wewnątrz budynku przed wejściem budynku.

Usytuowanie wiatrołapu powinno być dostosowane do pozostałych pomieszczeń. Bardzo często wiatrołap łączy się z osobnym pomieszczeniem garderoby, w której znajdują się szafy. Wiatrołap może być także łącznikiem i obejmować drzwi do kuchni, łazienki i salonu. Zatem lokalizacja wiatrołapu musi być wynikiem jego funkcji i połączenia z pozostałymi pomieszczeniami.
 

Wielkość
 

Jednym z bardzo często zadawanych pytań jest pytanie o powierzchnię użytkową. Jeżeli już zdecydujesz się na wiatrołap to musisz pamiętać o swobodnym poruszaniu się. Powierzchni użytkowemu musi wynosić zatem minimalnie około 2 m2. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz