Doświetlanie poddasza za pomocą świetlika dachowego

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

 • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

  Dachówka płaska Orea 9

  Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

  Czytaj dalej+

Doświetlanie poddasza za pomocą świetlika dachowego

3,1/5 (12 ocen)

Potrzebujesz dostarczyć swojemu poddaszu więcej naturalnego światła? Nie chcesz jednak decydować się na kolejne połaciowe okno? Być może to właśnie dla Ciebie odpowiednie okażą się świetliki dachowe, które w pełni spełnią Twoje oczekiwania i wydobędą jasny charakter ciemnych dotąd wnętrz?
 

Sposoby doświetlenia
 

Okna na poddaszu choć bliżej nieba nie zawsze przejmują na tyle dużo naturalnego światła, aby w pełni oświetlić wnętrza. Z tego względu często pojawia się potrzeba dodatkowych doświetleń pomieszczeń lub korytarzy, które znajdują się na poddaszu.

Naturalne doświetlenie jest z pewnością znacznie bardziej korzystne niż montowanie dodatkowych lamp. Nie tylko chodzi tutaj o względy finansowe, ale również o wpływ na Twoje samopoczucie. Warto zatem w przypadku braku należytego oświetlenia zdecydować się na dodatkowe źródło naturalnego światła.

Są cztery podstawowe sposoby dostarczania światła do ciemnych pomieszczeń. Wymienić można tutaj:
 

 • tradycyjne okna – będące rozwiązaniem podstawowym,
 • okna połaciowe – stanowiące typowe doświetlenie w przypadku poddaszy,
 • lukarny – występujące w wersji jednospadowej lub dwuspadowej,
 • świetliki dachowe – stanowiące alternatywę zastępującą tradycyjne okna, okna połaciowe oraz lukarny.


Świetlik dachowy nad schodami

Świetlik dachowy nad schodami

Charakterystyka
 

Przede wszystkim podstawową cechą charakterystyczną świetlików dachowych jest zwiększenie dopływu naturalnego światła do pomieszczeń. Można uznać je za dodatkowe otwory okienne, które umieszcza się w dachu.

Są zróżnicowaną pod wieloma względami propozycją. Dzięki temu będziesz miał możliwość dopasowania świetlika dachowego do własnych oczekiwań. Warto wymienić, że świetliki dachowe mogą mieć różny kształt – zaczynając od okrągłych czy prostokątnych, a kończąc na piramidowych. Oprócz tego w zależności od kształtu dachu podstawa świetlika dachowego może być prosta lub skośna.

Świetliki zazwyczaj kojarzone są z brakiem możliwości ich otwierania. Jest to oczywiście błędem, ponieważ świetliki dachowe występują zarówno w wersjach stałych jak i otwieralnych. Ich otwieranie bazuje na rozwiązaniach automatycznych – elektrycznych lub pneumatycznych.
 

Zwykłe świetliki
 

Naczelnymi przedstawicielami świetlików dachowych są tzw. świetliki zwykłe. Stanowią one typowe rozwiązanie: otwieralne lub nieotwieralne. Ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo prosty montaż. Dlatego też montuje się nie tylko podczas stawiania nowych domów.  To właśnie zwykłe świetliki przypominają okna dachowe.

Zwykłe świetliki zapewniają stosunkowo duży dopływ naturalnego światła, dzięki czemu znacznie odmieniają dotychczas niedoświetlone w należytym stopniu pomieszczenia. Należy zwrócić uwagę, że świetliki montuje się na różnych pokryciach. W związku z tym stosuje się odmienne kołnierze uszczelniające – inne dla pokryć dachowych płaskich, a inne dla pokryć falistych. W drugim przypadku kołnierze wyposażone są w tzw. rynienkę odwadniającą. Rola kołnierzy jest istotna, ponieważ zapewniają one szczelność pomiędzy połacią dachową, a nowym elementem, który stanowi nowobudowany świetlik.

Świetlik dachowy w kuchni

Świetlik dachowy w kuchni

Tunelowe świetliki

 

Jednak w ostatnim czasie zwykłe świetliki zostały wyparte przez tzw. świetliki tunelowe. W praktyce nazywane są również świetlikami rurowymi lub tubowymi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz