Antresola w domu i mieszkaniu

Jesteś tutaj:

Antresola w domu i mieszkaniu

3/5 (57 ocen)

Mała powierzchnia użytkowa nie musi oznaczać małej kubatury pomieszczenia. To wysokość pomieszczenia może korzystnie wpłynąć na aranżację małego, ale wysokiego wnętrza. Proponujemy zatem zainteresować się antresolami.


Antresola w świetle prawa budowlanego


Wydawać mogłoby się, że antresola to wyłącznie pomysł użytkowników. Nic bardziej mylnego, ponieważ antresola figuruje w prawie budowlanym.

Już w Dziale I Przepisy ogólne §3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdujemy informację na temat tego, czym jest antresola. Powołując się na wyżej wymienione rozporządzenie, antresolę określa się jako: „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.

W związku z tym tego rodzaju górna część kondygnacji czy też pomieszczenia jest powszechnie projektowana i wykonywana. Dzięki antresolom możliwe jest wykorzystanie przestrzeni, która w wielu przypadkach nie tylko dodaje charakteru wnętrzom, ale i ułatwia nam życie codzienne w naszym mieszkaniu.


Kiedy warto zdecydować się na antresolę?


Antresola to przede wszystkim alternatywa dla osób, które dysponują małymi powierzchniowo, ale wysokimi pomieszczeniami. Najczęściej na antresolę decydują się ludzie młodzi, potrzebujący dodatkowej przestrzeni. Antresole są szczególnie popularnym rozwiązaniem w kamienicach, ponieważ wysokości pomieszczeń umożliwiają wprowadzenie części górnych, czyli antresol.

Nie oznacza to jednak, że antresole możemy spotkać wyłącznie w kamienicach. Coraz częściej na ich budowę decydują się osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. Dlaczego? Ponieważ jest to swoistego rodzaju oryginalny krok w stronę optycznego powiększenia i doświetlenia. Zazwyczaj chodzi tutaj o salony, które znakomicie prezentują się wraz z antresolami. Mamy bowiem do czynienia z przenikaniem się przestrzeni.

Antresola

Antresola

Przed podjęciem decyzji należy jednak uwzględnić kilka czynników. Jednym z podstawowych jest zapewnienie wysokości antresoli, czyli wysokości minimalnej 2,1 m. Kolejnym ważnym czynnikiem jest przeznaczenie antresoli, na które się zdecydowaliśmy. Trzeba przeanalizować możliwości jej naturalnego oświetlenia oraz zapewnienia doprowadzenia ciepła. Najlepiej sprawdzi się zatem na niższej kondygnacji ogrzewanie podłogowe, pozwalające na zachowanie porównywalnych temperatur w części dolnej pomieszczenia i w części górnej.


Konstrukcja


Konstruowanie antresoli to zatroszczenie się o materiały, z których będą wykonane jej podstawowe elementy konstrukcyjne. Chodzi tutaj oczywiście o słupy, belki oraz płytę podłogi. Konstrukcja najczęściej przylega do ściany i jest podparta słupami.

Przeważnie grubość antresoli wynosi około 20 cm. Elementy konstrukcyjne wykonuje się przede wszystkim z drewna lub metalu. Konstrukcje drewniane doskonale komponują się z wnętrzami tradycyjnymi, nadając im eleganckiego, a równocześnie naturalnego charakteru. Nieco inaczej jest z konstrukcjami metalowymi, uważanymi za nowatorskie. W związku z tym sprawdzą się w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju i nastawionych na minimalizm. Warto zaznaczyć, że antresole metalowe zajmują przeważnie mniej miejsca niż antresole wykonane z drewna.

Widoczną odsłoną antresoli są również balustrady. Nie można ich pominąć, ponieważ nie tylko zabezpieczają, ale również jak wspomniano wcześniej aranżują wnętrze. W ostatnim czasie popularnością cieszą się wstawiane pomiędzy słupki balustrady pustaki szklane.

Antresola

Rola schodów


Zaczęliśmy od balustrad, ale z pewnością nie możemy pominąć jakże znaczącej funkcji samych schodów. W zależności od wyboru schody zabierają znaczną część przestrzeni użytkowej dolnej lub po prostu są mało widoczne i się w nią wkomponowują. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz