Jak własnoręcznie zrobić abażur? Przedstawiamy ciekawe propozycje

Jesteś tutaj:

Jak własnoręcznie zrobić abażur? Przedstawiamy ciekawe propozycje

3,5/5 (126 ocen)


Propozycja nr 4 – abażur z koronki


Lampy wyposażone w koronkowe abażury dodają wnętrzom lekkości i elegancji. W zależności od rodzaju koronki pozwalają one na uzyskanie intymnego lub jasnego światła. Sprawdzają się w salonach, sypialniach czy pokojach dziecięcych.

Podstawowym materiałem potrzebnym do wykonania osłony jest oczywiście koronka. Jednak ze względu na jej stosunkowo wysoką cenę można wykorzystać nieużywane koronkowe serwetki lub fragmenty zakupionej niegdyś firany. Koronki należy powycinać nadając im kształt kół bądź kwadratów. Najbardziej pracochłonne będzie sklejanie poszczególnych elementów za pomocą mocnego kleju – np. tego, który wykorzystuje się do przyklejania tapet. Koronki mogą być przyklejane na nadmuchany balon (uzyskując w ten sposób formę kuli) lub na wcześniej przygotowany stelaż pokryty tkaniną lub tekturą.


Propozycja nr 5 – abażur z koralików


Zamiast papieru i tkanin zastosowanie znajdują również koraliki. Powstały z nich abażur jest w pełni ażurowy, dzięki czemu dostarcza do pomieszczenia sporo światła. Ponadto jego wykonanie jest proste, a efekt końcowy oczywiście zdumiewający.

Dysponując starym stelażem wystarczy jedynie zaopatrzyć się w żyłkę oraz koraliki i można przystąpić do dzieła. Najlepiej rozpocząć od nawlekania koralików i wykonania supełków – tak, aby paciorki nie przemieszczały się. Następnie zamocować żyłki do metalowego stelażu  i rozmieścić je w odległości około 3 cm.

Wykonanie abażuru z koralików może być nieco bardziej pracochłonne niż zastosowanie papierowej osłony, natomiast wartość ozdobna może okazać się znacznie większa.

Podjęcie samodzielnego trudu wykonania abażuru lampy nie wymaga dużych zdolności manualnych, aczkolwiek trzeba być dokładnym na każdym etapie. Korzystając z powyższych propozycji można zrezygnować z zakupu drogich i nieoryginalnych kloszy, a pokusić się na wykonanie bardziej wyjątkowej osłony.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz